| |
Zagrożenie!
Vera nadciągnie z zachodu. Ciśnienie osiągnie 1030 hPa. Antycyklon zmieni pogodę

Vera nadciągnie z zachodu. Ciśnienie osiągnie 1030 hPa. Antycyklon zmieni pogodę

Aktualnie przez południową Polskę przemieszcza się niewielki płytki niż Dawid, który w ciągu doby miejscami przyniesie burze z gradem i ulewnym deszczem, a po nim od zachodu zaczniemy się dostawać pod wpływ antycyklonu Vera. Jest to wyż atlantycki, którego zasięg będzie stopniowo zwiększał się na wschód Europy, aż sięgnie naszego kraju w ostatni weekend maja 2023. Przyniesie wzrost ciśnienia do około 1030 hPa z umiarkowanymi temperaturami, ponadto sporo chwil ze słońcem, ale sprawdźmy czy będą jeszcze przymrozki.

Antycyklon Vera sięgnie Polski w ostatni weekend maja. Prognozowany układ baryczny w Europie o godzinie 14:00, 24 maja 2023

Antycyklon Vera zmieni pogodę w Polsce, ciśnienie wzrośnie do 1030 hPa, czy będą przymrozki, ostatni weekend maja 2023

Na powyższej mapie synoptycznej warto zwrócić uwagę na płytki niż Dawid, który z frontem ciągnącym się od Pomorza Zachodniego po dzielnice południowe i południowo wschodnie miejscami przyniesie opady deszczu i burze z gradem z ryzykiem lokalnych ulew w ciągu najbliższej doby oraz na wyż atlantycki Vera znajdujący się na zachód od Irlandii. Antycyklon ten następnej doby znajdzie się nad Wyspami Brytyjskimi i klinem pola wyżowego zacznie się rozszerzać na wschód Europy w kierunku Polski.

Prognozowany obszar wyżowy nad Europą między 27-28 maja 2023

Antycyklon Vera zmieni pogodę, będzie wysokie ciśnienie i ostatnie przymrozki, prognoza na weekend 27-28 maja 2023

W polu wyżowym związanym z antycyklonem Vera pojawi się kilka centrów wyżowych. W zależności od interpretacji niemieckich meteorologów, którzy nadają imiona ośrodkom barycznym w Europie będziemy mieć na mapie synoptycznej jeden wyż Vera lub zostanie dodana nazwa wtórna np. Vera II bądź pojawi się kolejna nowa nazwa wyżu. W każdym razie dalej będzie to ten sam obszar związany z głównym antycyklonem. Jego centrum nad Polską jest prognozowane w sobotę 27 maja, ale już od 25-26 maja od zachodnich dzielnic kraju w głąb Polski będzie stabilizował i poprawiał pogodę. Zanikające przelotne opady w tych dniach miejscami wystąpią jeszcze we wschodnich i południowo wschodnich regionach.

Prognozowany antycyklon z ciśnieniem około 1030 hPa nad Polską, 27 maja 2023

Ciśnienie wzrośnie do 1030 hPa, antycyklon Vera nadciągnie z zachodu 27 maja 2023

Wyż będzie zbudowany z nieco chłodniejszego powietrza, dlatego nasuwa się pytanie, czy zdołają się jeszcze pojawić miejscami niewielkie przygruntowe przymrozki, zwłaszcza w sobotę 27.05 nad ranem na północnym zachodzie kraju oraz w niedzielę 28.05 nad ranem na południu. Temperatura minimalna miejscami na standardowej wysokości spadnie do zaledwie kilku st. C., a to oznacza, że być może jeszcze przy gruncie będą lokalne przymrozki. Prognozę tę musimy jeszcze zweryfikować bliżej podanego terminu. W przypadku pewnych przymrozków pojawi się stosowny wpis.

Wstępnie prognozowane temperatury w Polsce, 27 maja 2023

Vera zmieni pogodę, będzie wysokie ciśnienie, prognoza temperatury 27 maja 2023

W ciągu dnia w czasie operacji słonecznej czekają nas jednak dość przyjemne wiosenne temperatury na poziomie około 17-23 st. C. Chłodniej miejscami będzie w rejonach podgórskich oraz nad samym morzem.

Aktualnie prognozowana temperatura w Polsce, 28 maja 2023

Vera namiesza w pogodzie, będzie antycyklon z ryzykiem przymrozków, prognoza 27-28 maja 2023

Wygląda więc na to, że ostatni weekend maja przyniesie wyżową, stabilną i przeważnie słoneczną pogodę z niewielkim zachmurzeniem i umiarkowaną temperaturą. Warto więc zaplanować aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!