| |
Zagrożenie!
Najtragiczniejszy weekend od początku sezonu nad wodą. Utopiło się 14 osób!

Najtragiczniejszy weekend od początku sezonu nad wodą. Utopiło się 14 osób!

Do tej pory w tym roku jeszcze nie mieliśmy fali upałów z prawdziwego zdarzenia w Polsce, ale mimo to ostatni weekend 06-08.07 okazał się najtragiczniejszy nad wodą od początku sezonu. W tym czasie utopiło się 14 osób, z tego 6 w piątek i sobotę oraz 2 w niedzielę! Od 1 kwietnia (data uznawana za początek sezonu) to już 192 utonięcia!

Policjanci i ratownicy przypominają, że wciąż największym zagrożeniem nad wodą są sami ludzie, którzy tam wypoczywają. Do wielu wypadków dochodzi z powodu brawury i wchodzenia do wody pod wpływem alkoholu na niestrzeżonych kąpieliskach.

Kąpiel Utonięcia

Widząc groźne zachowanie nad wodą należy powiadomić służby, szczególnie jeśli chodzi o grupy młodych ludzi. Gdy ratownicy dotrą szybko, być może uda się uniknąć tragedii.

Służby zachęcają do oznaczania niebezpiecznych miejsc, w tym dzikich kąpielisk na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Policja ma obowiązek sprawdzania takich zgłoszeń. Tam też mogą być częściej kierowane patrole.

Zasady bezpieczeństwa nad wodą

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje, by przebywając nad wodą przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Do wody nie należy wchodzić po alkoholu i środkach odurzających oraz bezpośrednio po posiłku. Należy pamiętać, by do wody nie wbiegać, gdy ciało jest rozgrzane a także nie skakać do niej w nieznanych miejscach. Pływać należy wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!