| |
Zagrożenie!
USA: OZE szybko przewyższy energię z węgla

USA: OZE szybko przewyższy energię z węgla

Donald Trump zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią wycofał USA z międzynarodowego porozumienia klimatycznego zawartego w Paryżu. Mimo to, produkcja energii odnawialnej ze Słońca oraz z wiatru rośnie tak szybko, że wkrótce około 2021 roku przewyższy energię elektryczną produkowaną z węgla – wynika z prognoz Analizy Ekonomiczno Finansowej Instytutu Energetyki.

Przez dziesięciolecia węgiel był podstawowym surowcem dla energetyki, ale połączenie problemów środowiskowych, klimatycznych oraz występowanie konkurencji na rynku spowodowało gwałtowny spadek zużycia węgla w Stanach Zjednoczonych. Węgiel stanowił około połowę produkcji energii w USA w latach 2000–2010. Aktualnie zużycie węgla gwałtownie spada, gdyż jest zastępowany dużą ilością taniego gazu ziemnego. Według US Energy Information Administration - węgiel został zdetronizowany przez gaz ziemny w 2016 roku. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie dla klimatu, bowiem w wyniku jego spalania, do atmosfery dostaje się gaz cieplarniany, czyli CO2.

USA Enegia OZE i energia z węgla

Pomimo obietnicy prezydenta Donalda Trumpa, że uratuje węgiel, upadek branży trwa nadal. Dowodem na to jest bankructwo Murray Energy w ubiegłym miesiącu, największej prywatnej amerykańskiej firmy wydobywającej węgiel.

Amerykańskie firmy energetyczne szybko wycofują stare elektrownie węglowe i zastępują je farmami wiatrowymi i słonecznymi. Firmy użyteczności publicznej, takie jak PSEG (PEG) i Xcel Energy (XEL), które od dawna polegały na węglu, zobowiązują się obecnie do dostarczania bezemisyjnej energii elektrycznej. Według najnowszych danych - elektrownie w USA powinny w przyszłym roku zużywać mniej węgla niż w jakimkolwiek momencie od 1978 r. Udział węgla w rynku spadnie poniżej 22%, w porównaniu do 28% w 2018 r. To malejące znaczenie węgla sprawia, że istniejące elektrownie węglowe są jeszcze mniej opłacalne.

Wyraźny spadek zużycia węgla w USA

Zużycie węgla w USA

Węgiel i odnawialne źródła energii w USA szybko zmierzają w przeciwnych kierunkach. Ta sytuacja jest już zauważalna np. w Teksasie. W pierwszej połowie tego roku energia wiatrowa po raz pierwszy przewyższyła węgiel. Wiatr stanowił zaledwie 0,8% w 2003 r., ale w tym roku jego udział w rynku to już 22% w porównaniu do 21% udziału węgla.

DobraPogoda24, CNN, EIA


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!