| |
Zagrożenie!
Upał zaskoczył w lutym. Padł nowy rekord temperatury. Tak ciepło w tym regionie jeszcze nie było

Upał zaskoczył w lutym. Padł nowy rekord temperatury. Tak ciepło w tym regionie jeszcze nie było

Podmuch wiosny odczujemy w ciągu najbliższej doby praktycznie w całej Polsce. To niezwykłe ciepłe powietrze dociera do kraju z zachodu i południowego zachodu z ciepłych rejonów Atlantyku, w tym także przez Hiszpanię. Luty zaskakuje temperaturami nie tylko w naszym kraju, ale także w innych regionach. Nowy rekord temperatury maksymalnej dla lutego zanotowano w Maroku. Poprzedni utrzymywał się przez 64 lata.

Fala ciepłego powietrza przenoszona z Maroka nad Hiszpanię, połowa lutego 2024

Upał w lutym 2024 zaskoczył w Maroku, padł nowy rekord temperatury maksymalnej

Krajowy rekord temperatury maksymalnej dla lutego w Maroku został zanotowany w minioną środę. Na stacji Tantan zanotowano 36,6 st. C. Poprzedni rekord temperatury w tym kraju wynosił 36,3 st. C. i był notowany w miejscowości Nouasseur w 1960 roku. Zmiana nastąpiła więc po ponad 60 latach.

Rekordowy upał w lutym zanotowany w Maroku. Dane: Ogimet

Rekord temperatury w lutym 2024 w Maroku, padł rekord upału

Miasto Tantan jest położone na południu Maroka, w regionie Kulmim-Asmara. Liczy około 70 tysięcy mieszkańców. Co ciekawe, ustanowieniu nowego rekordu temperatury maksymalnej dla lutego w Maroku towarzyszyła skrajnie niska wilgotność powietrza na poziomie zaledwie 10 procent.

Prognoza zasięgu upału w rejonie Maroka, 16 lutego 2024. Dane: ECMWF / Ventusky

Rekordowy upał w lutym 2024 w Maroku, padł rekord temperatury w Tantan

Upał w najbliższych dniach zelżeje w Maroku i ograniczy się tylko do południowych i południowo wschodnich krańców kraju, gdzie temperatura może osiągnąć lub przekroczyć 30 st. C. Na pozostałym obszarze będzie chłodniej. Luty zaskakuje temperaturami również w Polsce. Mimo jeszcze trwającej zimy, dni z mrozem i śniegiem jest niewiele, a przeważają dni charakterystyczne termicznie dla przedwiośnia i miejscami okresowo także wiosny. Średnia temperatura jest o ponad 5 st. C. powyżej normy.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce do 24 lutego 2024. Mapa: meteomodel

Rekord temperatury w Maroku i ekstremalnie ciepły luty 2024 w Polsce

Mimo, że między 19-20 lutego ponownie w wielu regionach kraju w nocy i poranku zanotujemy mróz, to średnia temperatura w Polsce liczona od początku miesiąca do 24 lutego ma być o około 5,6 st. C. powyżej normy klimatycznej. Mało tego, większego ochłodzenia nie widać do końca miesiąca, a tym samym jesteśmy świadkami jednego z najcieplejszych lutych w historii pomiarów. Aktualnie najcieplejszy luty w Polsce miał miejsce w 1990 roku. Wówczas anomalia temperatury względem normy była wyższa o 5,67 st. C. Kluczowa będzie więc ostatnia dekada miesiąca, bo kto wie, może padnie rekord najcieplejszego lutego w historii.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!