| |
Zagrożenie!
Upał z Hiszpanii dotrze do Polski. Temperatura przekroczy 35 stopni. To będzie nagła fala ciepła

Upał z Hiszpanii dotrze do Polski. Temperatura przekroczy 35 stopni. To będzie nagła fala ciepła

Śledzimy najnowsze prognozy upału, jaki znad Hiszpanii przemieści nad Francję, a później przez Niemcy dotrze do Polski. Temperatura na Półwyspie Iberyjskim osiągnie miejscami maksymalnie do około 43-45 st. C. We Francji szczególnie na południu będzie powyżej 40 st. C. W Niemczech i Polsce upał ma szansę przekroczyć 35 st. C. Aktualne wyliczenia wiodących modeli pogodowych potwierdzają, że upał faktycznie pojawi się w naszym kraju, a tym samym nasza prognoza długoterminowa ma szansę się sprawdzić. Wkroczenie upału ma być nagłe. Kiedy upał pojawi się w Polsce?

Bomba ciepła nad Polską. Prognoza anomalii temperatury powietrza napływającego na wysokości 1,5 km, 19/20 czerwca 2022

Upał z Hiszpanii dotrze do Polski, temperatura przekroczy 35 stopni. Mapa temperatury 18-19-20 czerwca 2022

Pierwszy upał w tym sezonie w Polsce już wystąpił, ale było to jeszcze lokalne zjawisko ograniczone do Lubelszczyzny, gdzie temperatura przekroczyła 30 stopni. W innych regionach szczególnie na zachodzie i południu kraju notowaliśmy wiele gorących dni, jednak oficjalnie bez upału. To zmieni się w najbliższy weekend, gdy z zachodu napłynie bardzo ciepła masa powietrza zwrotnikowego. Prognozy są zgodne, że upał pojawi się na zachodzie Polski już 18 czerwca, a dzień później 19 czerwca przesunie się w głąb kraju.

Aktualnie prognozowany najbliższy dzień z upałem w Polsce, 18 czerwca 2022

Potężny upał dotrze do Polski, temperatura przekroczy 35 stopni, mapa temperatury 18 czerwca 2022

Upał dotrze do Polski już w sobotę 18.06. Wszystkie modele prognozują podobnie, zarówno GFS, jak ICON i ECMWF wskazują temperatury osiągające lub przekraczające 30 stopni na zachodzie kraju. Dzień później w niedzielę 19.06 również prognozy wskazują na upał, ale zaczynają się rozbieżności. Obecne wyliczenia numeryczne przewidują przesunięcie upału w głąb Polski, zwłaszcza na wschód, do centrum i na południe, a model europejski daje szansę na upał nawet na północy kraju.

Aktualnie prognozowany upał w Polsce, 19 czerwca 2022. Model GFS

Upał w Polsce, mapa temperatury i najnowsza prognoza 19 czerwca 2022

Ekstremalną prognozę upału na niedzielę 19.06 przewiduje obecnie model ECMWF, ale do tej prognozy należy podejść ostrożnie, gdyż temperatury mogą być przeszacowane. Sytuację oczywiście będziemy dalej analizować. Na tę chwilę wydaje się coraz pewniejsze przekroczenie temperatury miejscami w Polsce, co najmniej powyżej 35 st. C.

Aktualnie prognozowany upał w Polsce, 19 czerwca 2022. Model ECMWF

Gwałtowny upał dotrze do Polski, prognoza temperatury 19 czerwca 2022

Pewne jest więc, że upał do Polski dotrze, ale jego zasięg i czas trwania w prognozach nadal ulega zmianom, co widać w różnicy prognozy temperatury dla Polski między modelami na ostatni dzień najbliższego weekendu. Model GFS w poniedziałek 20 czerwca obecnie już nie przewiduje upału w Polsce, a według ECMWF żar nadal będzie możliwy.

Najnowsza prognoza temperatury w Polsce, 20 czerwca 2022. Model ECMWF

Prognozy upału w Polsce, mapy temperatury od 18, do 20 czerwca 2022

Sytuacja jest więc nadal rozwojowa i wymaga dalszej analizy. Pewne jest, że upał z Hiszpanii dotrze do Polski. Ocieplenie będzie nagłe, bo z dnia na dzień pojawi się upał, najpierw na zachodzie Polski, a później już na znacznym obszarze kraju. Aktualnie nie jest pewne, czy upał potrwa tylko 2 dni, czy będzie to np. 3-4 dni w różnych regionach kraju. Bliżej terminu pojawią się bardziej precyzyjne prognozy, które szczegółowo omówimy. Krótko mówiąc - pierwszy poważniejszy oddech lata w Polsce stanie się faktem.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!