| |
Zagrożenie!
Upał wycofa się z Polski. Przejdzie front chłodny z płytkim niżem. Będą nocne burze z gradem

Upał wycofa się z Polski. Przejdzie front chłodny z płytkim niżem. Będą nocne burze z gradem

Godziny panowania upału w Polsce są już policzone. Przed nami wymiana masy powietrza, jaka dokona się w ciągu najbliższej doby z 5/6 sierpnia. W tym czasie do zachodniej Polski dotrze chłodny front atmosferyczny z poprzedzającą linią zbieżności wiatru, a także rozwijającym się płytkim niżem. Front w ciągu nocy będzie się przemieszczał w głąb kraju do centrum. Miejscami przyniesie opady deszczu i burze z gradem oraz silnym wiatrem. Zjawiska atmosferyczne powinny się zmieścić w pierwszym stopniu alertu pogodowego. Głównym zagrożeniem w czasie burz mogą być silne porywy wiatru oraz lokalnie intensywne opady deszczu. Zobaczmy na najnowszych mapach pogodowych, gdzie występuje ryzyko burz w Polsce między piątkiem i sobotą.

Będą nocne burze w Polsce. Prognozowany zasięg chwiejnego powietrza o godzinie 02:00, 6 sierpnia 2022

Upał wycofa się z Polski, przejdzie chłodny front atmosferyczny, będą nocne burze z gradem 5/6 sierpnia 2022

Sprawdzamy najnowsze wyliczenia prognoz numerycznych. Wynika z nich, że pierwsze przelotne opady deszczu i lokalne burze po południu mogą się pojawić miejscami na zachodzie, północnym zachodzie i północy Polski, ale rozwój burz może być ograniczony przez niedosyt wilgoci w dolnej troposferze. Warto więc sprawdzać gdzie jest burza.

Prognozowany zasięg przelotnych opadów i lokalnych burz w Polsce, do godziny 17:00, 5 sierpnia 2022

Prognoza opadów i burz w Polsce, upał wycofa się z kraju, 5 sierpnia 2022

Nasi synoptycy, a także meteorolodzy z IMGW przygotowali stosowne prognozy prawdopodobieństwa i natężenia burz, jakie mogą wystąpić w Polsce w ciągu najbliższej doby.

Prognoza burz dla Polski według IMGW-PIB, 5 sierpnia 2022

Prognoza burz dla Polski, 5 sierpnia 2022, najnowsze mapy

Front z upływem popołudnia, będzie z zachodu przesuwał się w głąb kraju, ale jego nabieranie intensywności, będzie jeszcze ograniczane przez upalną i suchą masę powietrza.

Prognoza zasięgu i lokalnych burz w Polsce, do godziny 20:00, 5 sierpnia 2022

Upał wycofa się z Polski, front burzowy nad Polską, mapa opadów 5 sierpnia 2022

Nasza prognoza prawdopodobieństwa i intensywności burz jest bardzo zbliżona do wydania IMGW. Na stosownym obszarze wydaliśmy pierwszy stopień ostrzeżenia, aczkolwiek pamiętajmy, że burze mogą wystąpić, ale będą to zjawiska o ograniczonym zasięgu, często lokalnym na wskazanym obszarze.

Prognoza burz dla Polski, 5/6 sierpnia 2022

Prognoza burz dla Polski, 5/6 sierpnia 2022, dokładna mapa pogodowa

Wieczorem i nocą zacznie spadać poziom kondensacji i wtedy zdecydowanie wzrośnie ryzyko burz w Polsce, a przez to miejscami wystąpią rzadkie, ale piękne, choć niebezpieczne nocne burze.

Prognoza zasięgu opadów i miejscami burz w Polsce, do godziny 02:00, 6 sierpnia 2022

Po upale burze z gradem w Polsce, prognoza na noc 5/6 sierpnia 2022

Burze powinny się pojawić szczególnie na Dolnym Śląsku, ale nie tylko. Miejscami przyniosą intensywne przelotne opady deszczu. Lokalnie może spaść do 5-40 mm wody. Punktowo niewykluczony jest również drobny grad oraz silne porywy wiatru do 55-85 km/h.

Prognoza burz na noc 5/6 sierpnia 2022, mapa IMGW-PIB

Prognoza burz na noc 5/6 sierpnia 2022, mapa burzowa

Front w drugiej połowie nocy, będzie się rozciągał, od województwa warmińsko mazurskiego przez centrum po Dolny Śląsk i Opolszczyznę.

Prognoza zasięgu opadów i miejscami burz w Polsce, do godziny 05:00, 6 sierpnia 2022

Prognoza opadów i burz w Polsce, gdzie będzie front 5/6 sierpnia 2022

Do sobotniego 06.08 poranka, front z przelotnymi opadami deszczu i lokalnymi burzami dotrze daleko w głąb Polski i będzie się rozciągał, od Mazur przez centrum i część Mazowsza po Opolszczyznę i Górny Śląsk.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce, do godziny 08:00, 6 sierpnia 2022

Upał wycofa się z Polski, gdzie będą opady i burze w Polsce, 6 sierpnia 2022

W sobotę w ciągu dnia, słabnący upał przed dodarciem frontu ograniczy się już tylko miejscami do Podkarpacia i Lubelszczyzny. Zalecamy śledzenie opadów i burz na radarze opadów. Dane te w czasie rzeczywistym wskażą nam gdzie pada i grzmi oraz w jakim kierunku i z jakim natężeniem przemieszczają się zjawiska atmosferyczne.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!