| |
Zagrożenie!
Upał wycofa się z Polski. Fale upałów zakończą burze i opady deszczu. Wiemy, kiedy temperatury runą

Upał wycofa się z Polski. Fale upałów zakończą burze i opady deszczu. Wiemy, kiedy temperatury runą

W tym tygodniu upał nietypowo rozszerza swój zasięg ze wschodniej Polski w głąb kraju. Miejscami ponownie możemy mówić o fali upałów. Mimo, że nie są notowane ekstremalne temperatury, to przy wysokiej wilgotności powietrza czujemy się jak w tropikach i to niekoniecznie tylko przy temperaturach przekraczających 30 st. C. Wystarczy 26-29 st. C. aby odczuwać prawdziwy lejący się żar. Deszcz, który spadnie w czasie burz, w ciągu kolejnej doby szybko paruje i pogoda staje się nieznośna. Ten trudny czas niebawem jednak zakończy się bo upał zostanie wyparty z Polski.

Fala upałów od Rosji przez Białoruś, Ukrainę i Polskę. Prognozowana anomalia temperatury w Europie 26 sierpnia 2022

Upał zostanie wyparty z Polski, fala upałów zostanie zakończona przez burze około 28-29 sierpnia 2022

Zanim zaczniemy oddychać rześkim, czystym i chłodniejszym powietrzem polarnomorskim, to musimy się jeszcze uzbroić w cierpliwość bo w najbliższych dniach nadal będzie gorąco i upalnie z wysoką wilgotnością powietrza. Pojawią się również miejscami silne burze z ulewnym deszczem.

Prognozowany upał w Polsce, 26 sierpnia 2022

Silny upał w Polsce, fale upałów zakończą burze, 26 sierpnia 2022

W piątek 26.08 temperatury oscylujące w pobliżu lub powyżej 30 st. C. wystąpią na przeważającym obszarze kraju, nie tylko na wschodzie. Z uwagi na zachmurzenie konwekcyjne, jakie może powstać miejscami w ciągu dnia, temperatury lokalnie mogą być nieznacznie zaniżone lub zawyżone.

Prognozowany upał w Polsce, 27 sierpnia 2022

Fala upałów w Polsce, temperatura 27 sierpnia 2022

W sobotę 27.08 również temperatury na poziomie niewielkiego upału będą możliwe na znacznym obszarze Polski, aczkolwiek na zachodzie i południowym zachodzie kraju zaznaczy się już wpływ chłodnego frontu znad Niemiec i tutaj może przelotnie popadać w trakcie burz, lokalnie z gradem, zwłaszcza w drugiej połowie dnia.

Front z opadami i burzami zakończy upał w Polsce. Prognozowana temperatura, 28 sierpnia 2022

Burze zakończą upał w Polsce, prognoza temperatury 28 sierpnia 2022

W ciągu kolejnej doby 27/28.08 chłodny front atmosferyczny niosący miejscami przelotne opady deszczu i burze będzie wypierał ciepłe powietrze na wschód kraju. W niedzielę 28.08 już tylko na wschodzie Polski może zalegać cieplejsze powietrze, ale jego zasięg nie jest jeszcze pewny, gdyż może się zmienić ze względu na dynamiczną sytuację pogodową związana z przejściem frontu atmosferycznego napierającego z zachodu.

Wstępnie prognozowany zasięg opadów i miejscami burz w Polsce, niedziela 28 sierpnia 2022 wczesnym popołudniem

Burze zakończą upał w Polsce, mapa opadów 28 sierpnia 2022

Przełom sierpnia i września przyniesie już zdecydowany spadek temperatury w Polsce. Często w ciągu dnia będziemy notować zamiast 30 st. C., to przeważnie 20-27 st. C. Spadek temperatury będzie zatem odczuwalny, ale raczej do przyjemnego poziomu określanego, jako komfort termiczny. W trakcie pierwszej dekady września spadek temperatury prawdopodobnie będzie znowu większy. Nasuwa się więc pytanie, czy w tym tygodniu będą to już ostatnie dni z upałem w czasie tegorocznego lata? Aktualnie żadna z prognoz długoterminowych nie wskazuje na powrót fali upałów we wrześniu. Sytuację monitorujemy i będziemy informować na bieżąco o najnowszych prognozach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!