| |
Zagrożenie!
 Upał wróci do Polski. Temperatura przekroczy 30 stopni. W tych dniach poczujemy podmuch lata

Upał wróci do Polski. Temperatura przekroczy 30 stopni. W tych dniach poczujemy podmuch lata

W rejonie Polski od kilku dni obserwujemy rozległy obszar antycyklonu, w którym rozwija się kolejny wyż. W najbliższych dniach nadal zapewni nam stabilną i słoneczną pogodę z niewielkim i umiarkowanym zachmurzeniem bez opadów i burz. Do kraju napłynie również cieplejsza masa powietrza i miejscami zanotujemy upał na poziomie około 30-32 st. C. w cieniu. W słońcu temperatura odczuwalna będzie oczywiście wyższa. Poczujemy zatem wrześniowy podmuch lata.

Antycyklon zapewni uderzenie gorącego lata. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie 10 września 2023

Upał we wrześniu 2023 wróci do Polski, temperatura przekroczy 30 st. C., będzie podmuch lata

Nad Polską w pogodzie obecnie niewiele się dzieje i to się szybko nie zmieni. Pozostaniemy w kolejnych dniach w obszarze rozległego antycyklonu, a to oznacza kontynuację stabilnej wyżowej pogody. Zmiany czekają nas jednak w temperaturach, bo nad kraj napłynie cieplejsze powietrze i na coraz większym obszarze będziemy notować dni określane termicznie jako gorące, czyli z temperaturami maksymalnymi w przedziale 25-29 st. C. Takie temperatury już zaczęliśmy notować minionej doby w zachodniej, centralnej i północnej Polsce. Najcieplej było w rejonie Świnoujścia, bo prawie 28 st. C.

Prognozowany miejscami upał w Polsce, 10 września 2023

Kiedy upał wróci do Polski we wrześniu 2023, prognoza temperatury

Miejscami w najbliższych dniach pojawi się również upał, z którym od lat kojarzymy prawdziwe lato. We wrześniu upał jednak nie zdarza się często, dlatego warto ten fakt odnotować. Aktualne najnowsze wyliczenia numeryczne wskazują na wartości maksymalne do około 30-32 st. C. Najbliższym dniem z szansą miejscami na upał w Polsce, zwłaszcza na zachodzie kraju będzie prawdopodobnie 9 września, czyli bardzo letnio zrobi się w najbliższy weekend.

Prognozowany zasięg adwekcji ciepłego powietrza w Europie na wysokości 1,5 km, 11 września 2023

Fala upałów pojawi się we wrześniu 2023 w Polsce, prognoza adwekcji powietrza i temperatury

Adwekcja ciepłego powietrza do Europy obejmie spory obszar, bo od południa kontynentu przez dzielnice zachodnie po centrum, a nawet południe Skandynawii. Szczególnie silny upał, jak na wrzesień obejmie Francję, gdzie termometry mogą wskazać maksymalnie nawet 35-38 st. C. i będą wtedy o około 12-15 st. C. powyżej normy wieloletniej. Znaczną anomalię temperatury odnotujemy również w Polsce. Aktualnie wrzesień zapowiada się wyjątkowo ciepło, bo około 14 września od początku miesiąca anomalia średniej temperatury w skali całego kraju ma być o około 3 st. C. powyżej normy klimatycznej. Jest więc duża szansa, że miesiąc ten zapisie się w Polsce jako wyjątkowo ciepły.

Wstępnie prognozowany upał w Polsce, 12 września 2023

Kiedy upał pojawi się w Polsce, prognoza temperatury 12 września 2023

Nie pozostaje nam nic innego, jak zaplanować wolny czas na aktywność na świeżym powietrzu. To będzie wspaniała pogoda na piesze wędrówki po górach poza sezonem oraz na długie spacery po mniej obleganych bałtyckich plażach. Ładujmy więc baterie przed nadejściem później chłodniejszych okresów jesiennych i nieprzyjemnej zimy.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!