| |
Zagrożenie!
Upał wkroczy z południa i nasili się susza. Temperatura wzrośnie do 34 stopni. Cieplej będzie w Polsce

Upał wkroczy z południa i nasili się susza. Temperatura wzrośnie do 34 stopni. Cieplej będzie w Polsce

Chłodny początek kwietnia w Polsce zmusza nas do poszukiwania wyższych temperatur w Europie z nadzieją, że to ciepłe powietrze muśnie również nasz region. Najnowsze prognozy temperatury wskazują na powrót upału z temperaturą do około 34 st. C. na południowym zachodzie kontynentu. Gorąco i miejscami upalnie zrobi się miejscami w Hiszpanii i Portugalii. Cieplej w kolejnych dniach będzie również Polsce. Sprawdźmy, gdzie wystąpi upał i jakiej temperatury możemy oczekiwać.

Fala upałów sięgnie południowo zachodniej Europy. Prognozowana temperatura napływającego ciepłego powietrza na wysokości 1,5 km nad Półwysep Iberyjski, 10 kwietnia 2023

Fala upałów wróci do południowej Europy, temperatura wzrośnie do 34 st. C., cieplej w pierwszej połowie kwietnia 2023 będzie również w Polsce

Poziom ocieplenia lub ochłodzenia bardzo dobrze oddaje adwekcja powietrza obserwowana na wysokości izobarycznej 850 hPa. Meteorolodzy bardzo często w prognozach sprawdzają właśnie temperaturę powietrza napływającego bez przeszkód na wysokości 1,5 km. W ten sposób możemy ocenić, czy fala danego typu pogody będzie trwalsza, a ponadto temperatury te często przekładają się na rzeczywistą temperaturę jaką w sprzyjających warunkach możemy zanotować na standardowej wysokości 2m.

Prognoza temperatury i upału w Hiszpanii i Portugalii, 8 kwietnia 2023

Fala upałów sięgnie południowej Europy, prognoza temperatury 8 kwietnia 2023

W najbliższych dniach miejscami gorąco i upalnie zrobi się ponownie na Półwyspie Iberyjskim. Znad Afryki napłynie ciepłe powietrze, które na wysokości 1,5 km będzie osiągać około 16-19 st. C. Często wystarczy, że osiągnie 15-17 st. C., a już w korzystnych warunkach pogodowych, czyli przy słonecznej pogodzie i słabym wietrze może pojawić się upał w dolnej warstwie troposfery przy powierzchni.

Wczesny powiew lata na południu Portugalii i Hiszpanii. Prognozowana temperatura, 9 kwietnia 2023

Fala upałów wtargnie z południa, cieplej będzie w Polsce, prognoza temperatury 9 kwietnia 2023

Nie będzie to pierwszy upał w tym roku w tej części Europy, bo pierwsze osiągnięcie i przekroczenie 30 st. C. zanotowano już w marcu. W Hiszpanii pojawia się nadal niewiele opadów. To samo będzie podczas tego uderzenia upału. Początek wiosny w wielu regionach jest suchy i bardzo niekorzystny dla tamtejszego rolnictwa. Fatalna sytuacja jest szczególnie w Katalonii, gdzie aż 70% zapotrzebowania na wodę pochłania działalność rolnicza.

Sucha pierwsza połowa miesiąca w Hiszpanii i Portugalii. Prognozowana suma opadów do 15 kwietnia 2023

Upał i susza w Hiszpanii, prognoza opadów do 15 kwietnia 2023

Przykładowo, hektar hiszpańskich drzew owocowych potrzebuje od 9, do 10 tysięcy metrów sześciennych wody w ciągu sezonu. Producenci obawiają się jednak, że tego lata ograniczenia zmniejszą przepływ do 2 tysięcy metrów sześciennych. To wystarczy, aby drzewa przetrwały bez usychania, ale zbiory będą mizerne lub w ogóle ich nie będzie. Susza w Hiszpanii jest już faktem. Do kryzysu kosztów produkcji ciągnącego się od wielu miesięcy dochodzi sytuacja wielkiego niedoboru wody, która wpływa na produktywność. Aby sytuacja uległa zmianie musiałoby dużo padać wiosną w całej Hiszpanii, a na to dalej się nie zanosi.

Prognozowana temperatura na Półwyspie Iberyjskim, 10 kwietnia 2023

Wiosenna fala upałów w Hiszpanii i Portugalii, prognoza temperatury 10 kwietnia 2023

Najbliższa fala upałów w tej części Europy potrwa co najmniej kilka dni. Temperatura maksymalna osiągnie około 30-34 st. C. Bardzo ciepło ma być szczególnie w rejonie Sevilli i Murcji. Cieplej będzie również w Polsce, ale o pierwszym upale nie możemy jeszcze myśleć. Temperatury maksymalne zaczną osiągać miejscami do 10-17 st. C. w trakcie dalszej pierwszej połowy kwietnia.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 12 kwietnia 2023

Kwietniowy upał w Europie, cieplej będzie również w Polsce, prognoza temperatury kwiecień 2023

Co ciekawe, w historii pomiarów temperatury pierwszy upał w ciągu roku w Polsce może się zdarzyć właśnie w kwietniu. Pierwsza taka sytuacja miała miejsce pod koniec 2012 roku, gdy w miejscowości Słupca zanotowano 32,5 st. C. To aktualnie najwyższa temperatura w kwietniu na obszarze naszego kraju. Aktualnie nic nie wskazuje, aby ta sytuacja miała się powtórzyć, ale w pogodzie niczego nie można być pewnym z ponad 2 tygodniowym wyprzedzeniem.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!