| |
Zagrożenie!
Upał w Europie przekracza 30 stopni. Uderzenie ciepła dotrze do Polski. Wiemy, ile potrwa i kiedy będzie późne babie lato

Upał w Europie przekracza 30 stopni. Uderzenie ciepła dotrze do Polski. Wiemy, ile potrwa i kiedy będzie późne babie lato

Zgodnie z naszymi prognozami, do południowej Europy powrócił upał. Temperatura w ostatnich dniach na południu, zwłaszcza w Hiszpanii, Portugalii i na Cyprze przekraczała 30 st. C. To ciepłe powietrze z południowo zachodniej Europy w kolejnych dniach przesunie się w głąb kontynentu na północny wschód i pod koniec tygodnia zacznie docierać do Polski. Temperatury w naszym kraju wzrosną do około 20-24 st. C. Poczujemy zapowiadany krótki i późny powiew babiego lata. Sprawdźmy, kiedy zrobi się ciepło i gdzie padną najwyższe temperatury w Polsce.

Krótkie i znaczące ocieplenie w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury powietrza na wysokości 1,5 km nad Europą, między 17-18 października 2022

Upał na południu Europy, krótki powiew babiego lata w Polsce, prognoza temperatury 17-18 października 2022

Do południowej Europy powrócił zapowiadany upał. Na Cyprze, w Portugalii i Hiszpanii nadal miejscami możemy poczuć lato. Temperatura wzrasta do 29-32 st. C. To ciepłe powietrze niebawem ruszy na północny wschód i przez Francję oraz Niemcy dotrze do Polski, aczkolwiek u nas oczywiście upału nie będzie. Zrobi się jednak bardzo ciepło, jak na październik.

Prognozowany upał w Hiszpanii i Portugalii, 14 października 2022

Upał wrócił do Europy, ciepło zrobi się w Polsce, będzie babie lato, prognoza temperatury 14 października 2022

Nasze wcześniejsze prognozy nie ulegają większym zmianom. Tak jak spodziewaliśmy, ocieplenie dotrze do Polski, ale będzie krótkie i zgodne z przewidywaniami modelu ECMWF. Prognoza GFS zapowiadająca dłuższe trwanie ciepłych dni znowu się nie sprawdzi, gdyż ten model w Europie znacznie gorzej przewiduje pogodę od prognoz modelu europejskiego i ponownie to się potwierdzi.

Powiew babiego lata w Polsce. Wstępnie prognozowana temperatura, 16 października 2022

Babie lato dotrze do Polski, prognoza temperatury 16 października 2022

Temperatura w najbliższych dniach miejscami będzie wzrastać do około 16-19 st. C., zwłaszcza w zachodniej i południowej Polsce, a w weekend, zwłaszcza w niedzielę 16.10 ponownie osiągnie lub przekroczy 20 st. C. Ciepło będzie szczególnie na zachodzie i południu Polski, gdzie spodziewamy się około 20-23, być może lokalnie 24 st. C.

Uderzenie ciepła w Polsce. Prognozowana temperatura, 17 października 2022

Upał w Europie, temperatura przekracza 30 st. C., ocieplenie dotrze do Polski, prognoza temperatury 17 października 2022

Wyjątkowo ciepło zapowiada się najbliższy poniedziałek 17.10. To ma być najcieplejszy dzień tej fali ocieplenia. Temperatura na znacznym obszarze kraju wzrośnie do 20-24 st. C., a lokalnie w sprzyjających warunkach nie możemy wykluczyć 25 st. C.

Krótki powiew babiego lata w Polsce. Prognozowana temperatura, 18 października 2022

Krótki powiew babiego lata w Polsce, prognoza temperatury 18 października 2022

Niestety, tak jak zapowiadaliśmy wcześniej, powiem ocieplenia w Polsce ograniczy się do kilku dni, a w zasadzie do w zależności od regionów do 2-3. Jeszcze we wtorek 18.10, temperatura miejscami na południu i południowym wschodzie kraju może oscylować w pobliżu 20 st. C., a w następnych dniach po przejściu frontu atmosferycznego ochłodzenie obejmie cały kraj. Ponownie wrócą przymrozki w nocy, o czym więcej będziemy informować w kolejnych prognozach pogody.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!