| |
Zagrożenie!

Upał na początku sierpnia obejmie prawie połowę Europy!

Zgodnie z wcześniejszymi prognozami, po przejściu strefy frontów atmosferycznych, w sobotę 29.07 Polska dostała się pod wpływ klina wyżowego związanego z ośrodkiem znad Azorów. Przynosi on zdecydowaną poprawę pogody w sporej części kraju oraz przyczyni się w kolejnych dniach do napływu gorących mas powietrza w głąb Europy.

Przede wszystkim zmieni się cyrkulacja powietrza na południowo-zachodnią i południową, zwłaszcza w zachodniej i środkowej części starego kontynentu. Głównym układem barycznym powodującym taki przepływ, będzie jednak rozległy niż ulokowany w rejonie Wysp Brytyjskich.

Napływ gorącej masy powietrza do Polski rozpocznie się w niedzielę 30.07, gdy w środkowej, zachodniej, a szczególnie w południowej połowie kraju temperatura osiągnie lub przekroczy 30 st. C. Adwekcja ciepła będzie kontynuowana również na początku sierpnia, kiedy temperatura na południu, wschodzie i południowym-wschodzie kraju może osiągnąć nawet 34-37 st. C!

Prognozowana temperatura maksymalna w Europie, 1 sierpnia br.

Mapa temperatury w Europie

Upał obejmie sporą część Europy. Aktualne prognozy wskazują, że we wtorek 01.08 temperatura osiągająca co najmniej 30 st. C. będzie się rozciągać od południowej Portugalii przez znaczną część Hiszpanii, południowo-wschodnią Francję, południowe Niemcy, Włochy, Polskę, Czechy, Słowację, Austrię, Węgry, Kraje Bałkańskie po część Białorusi i Ukrainy.

Pamiętajmy jednak, że przełom lipca i sierpnia oraz dalsza część pierwszej dekady sierpnia, oprócz napływu gorącej masy powietrza i słonecznej pogody, przyniosą również obecność w pobliżu Polski stref frontowych. Miejscami będą się one uaktywniać z bardzo silnymi zjawiskami burzowymi, szczególnie na zachodzie i północy kraju. Zalecamy, aby sprawdzać codziennie prognozę prawdopodobieństwa burzowego, bowiem będziemy mieć do czynienia z nawałnicami!

Mapa: kachelmannwetter


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!