| |
Zagrożenie!
Upał w Europie nie odpuszcza. Temperatura wzrosła do 47 stopni. Padł nowy rekord

Upał w Europie nie odpuszcza. Temperatura wzrosła do 47 stopni. Padł nowy rekord

Ledwie minęła doba, a już mamy nowy rekord temperatury maksymalnej zanotowanej w tym roku na obszarze Europy. Piekielny żar nie odpuszcza w Portugalii i Hiszpanii. Na stacji w miejscowości Pinhao zanotowano aż 47 stopni C. To nowy absolutny rekord temperatury dla lipca w Portugalii. Poprzedni rekord wynosił 46,5 st. C. i pochodził z Amarelej z 1995 roku. W kolejnych dniach ten piekielny upał przesunie się nad Francję, gdzie na zachodzie i południowym zachodzie temperatura może wzrosnąć nawet do 44-47 st. C. Niewykluczone, że również tutaj zostaną zanotowane nowe rekordy temperatur. Wyjątkowo upalnie ma być także na Wyspach Brytyjskich. Prognozy wskazują na temperatury dochodzące do 35-40 st. C. W nowym tygodniu upał dotrze również do Polski.

Rekordowy upał w Portugalii. Adwekcja powietrza napływającego na wysokości 1,5 km

Rekordowy upał w Portugalii, padł nowy rekord temperatury dla lipca, piekielny żar w Hiszpanii, lipiec 2022

O potencjale piekielnego żaru nad Półwyspem Iberyjskim świadczy niezakłócona adwekcja powietrza napływającego na wysokości izobarycznej 850 hPa. Temperatura osiąga tutaj aż 30-31 st. C., a to oczywiście przekłada się na ogromny upał notowany na wysokości 2m.

Rekordowy lipcowy upał w Portugalii. To aktualnie najwyższa temperatura zanotowana w Europie w 2022 roku

Rekordowy lipcowy upał w Portugalii, padł nowy rekord, 14 lipca 2022

Rekord potwierdził portugalski instytut meteorologiczny IPMA. Nie ma więc już żadnej niepewności, co do zanotowanej temperatury.

Co ciekawe, w czasie tej fali upałów w Portugalii, temperatury osiągające lub przekraczające 40 st. C. notowano na obszarze około 40% kraju, a powyżej 42 st. C. na powierzchni 15%. Bardzo podobnie jest w Hiszpanii. 

Prognozowany upał w Hiszpanii i Portugalii, 17 lipca 2022

Rekordowe upały w Europie, prognoza temperatury 17 lipca 2022

Wygląda na to, że apogeum tego upału na Półwyspie Iberyjskim jest już za nami, bo w kolejnych dniach upał nadal się utrzyma, ale raczej osiągnie maksymalne temperatury już poniżej 47 st. C., do około 40-46 st. C. Centrum kopuły ciepła zacznie się przesuwać na północ nad Francję, gdzie temperatury maksymalne mogą być bardzo podobne.

Prognozowany upał we Francji, 18 lipca 2022

Upały w Europie, prognoza temperatury we Francji, 18 lipca 2022

O postępującej adwekcji powietrza zwrotnikowego z Półwyspu Iberyjskiego na północ świadczą prognozy temperatury na wysokości 1,5 km. Na tej wysokości niezakłócony przepływ powietrza dobrze oddaje prognozę zasięgu powietrza zwrotnikowego i potencjalnego upału.

Prognozowana adwekcja i temperatura powietrza zwrotnikowego nad Francją na wysokości 1,5 km. 18 lipca 2022

Rekordowe upały w Europie, temperatury są piekielne, lipiec 2022

Prognozy nadal podtrzymują dotarcie upału do Polski około 19-20 lipca, zwłaszcza do zachodnich i południowo zachodnich dzielnic kraju. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!