| |
Zagrożenie!
Upał sięga 38 stopni. Gorące dni w Polsce będą częste. Kiedy zanotujemy pierwszy upał?

Upał sięga 38 stopni. Gorące dni w Polsce będą częste. Kiedy zanotujemy pierwszy upał?

W tym sezonie już kilka razy temperatura w Polsce zbliżała się do granicy upału, ale jeszcze do tej pory nie mieliśmy oficjalnie pierwszego upalnego dnia. Zabrakło niewiele, bo zaledwie 0,6 st. C. w Świnoujściu. Kolejne dni pierwszej dekady czerwca, będą okresami gorące w Polsce, zwłaszcza na zachodzie, w centrum, na wschodzie i południu, gdy będziemy notować maksymalnie do około 24-29 st. C. Zdarzą się również chłodniejsze dni w czasie zalegania stref frontowych z opadami deszczu i burzami. Prognozy nieśmiało znowu sygnalizują możliwe wystąpienie upału w Polsce, ale czy tym razem prognozy również nie będą przestrzelone.

Jedna z prognoz wskazująca możliwą adwekcję ciepłego powietrza do Polski z szansą na pierwszy upał około 12-13 czerwca 2022

Upał w Europie na początku czerwca 2022 sięga 38 stopni. Czy upał dotrze do Polski

Upał w Europie pojawił się w tym sezonie już w wielu krajach, od Hiszpanii i Portugalii przez Francję, Włochy, Niemcy po Bałkany. Najwyższą temperaturę blisko 42 st. C. zanotowano w Hiszpanii. Aktualnie upał występuje szczególnie w południowej Europie z najwyższymi temperaturami sięgającymi blisko 38 st. C. w Grecji. Z kolei w Polsce mamy oficjalnie gorący dzień na zachodzie i południu kraju z temperaturami przekraczającymi 25-26 st. C. 

Gorące i upalne dni w Europie. Prognozowane temperatury maksymalne, jakie mogą wystąpić między 3-12 czerwca 2022

Gorące i upalne dni w Europie, kiedy upał w Polsce. Prognoza temperatury do 13 czerwca 2022

Powyższa prognoza oparta o model GFS wskazuje upał od Portugalii i Hiszpanii przez częściowo Francję, Włochy po Bałkany. W tej części Europy występowanie upału jest pewne. W krajach zachodniej i środkowej Europy, będą jednak możliwe dni gorące z temperaturami maksymalnymi do 25-29 st. C., czyli będziemy odczuwać w wielu regionach umiarkowane lato, aczkolwiek pamiętajmy, że model GFS ma tendencję do zaniżania temperatur maksymalnych w prognozach długoterminowych nawet o kilka stopni, więc ostateczne temperatury mogą być miejscami nieco wyższe.

Upalny początek meteorologicznego lata w basenie Morza Śródziemnego. Najwcześniejsze 45 stopni C. w historii Turcji

Aktualnie prognozowany pierwszy upał w Polsce, 12 czerwca 2022. Model GFS

Kiedy pierwszy upał w Polsce, prognoza temperatury 12 czerwca 2022

Pytacie nas o pierwszy upał, a ten ciągle pojawia się w prognozach, ale jak przychodzi konkretny termin, to ostatecznie temperatura zatrzymuje się w Polsce tuż przed jego progiem. Aktualnie prognozy wskazują na możliwy upał w okolicach 12-13 czerwca. Co ciekawe, taki wariant obecnie zgodnie widnieje w obu prognozach długoterminowych.

Możliwy pierwszy upał w Polsce. Aktualnie prognozowana temperatura, 12 czerwca 2022, model ECMWF

Czy będzie upał w czerwcu w Polsce, prognoza temperatury 12 czerwca 2022

Do omawianego okresu jest jeszcze daleko i prognozy mogą się zmienić, ale jeśli chodzi o najnowsze wyliczenia, to właśnie w tych dniach ponownie zaczyna się pojawiać możliwy upał.

Wstępnie prognozowany upał w Polsce, 13 czerwca 2022

Gorące i upalne dni w Polsce i Europie, prognoza temperatury 13 czerwca 2022

Podsumowując, przed nami na ogół dość często ciepłe i chwilami gorące dni w Polsce, z temperaturami do 20-29 st. C., tylko chwilami chłodniejszymi w rejonie zalegania frontu z opadami i większym zachmurzeniem. To jest pewne, natomiast pierwszy upał z temperaturą osiągającą lub przekraczającą 30 st. C. nadal jedynie co jakiś czas jest wrzucany w poszczególne dni czerwca, ale jeszcze nie mamy pewności kiedy wystąpi. Sytuację pogodową monitorujemy. Jeśli prognozy się ustabilizują, to poinformujemy, co najmniej z kilkudniowym wyprzedzeniem.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!