| |
Zagrożenie!
Upał przekracza 50 stopni i uderza w miliony ludzi. Temperatura powietrza i morza bije rekordy. Trzy kopuły cieplne na Ziemi

Upał przekracza 50 stopni i uderza w miliony ludzi. Temperatura powietrza i morza bije rekordy. Trzy kopuły cieplne na Ziemi

Niepokojące zmiany związane z ociepleniem klimatu obserwujemy na Ziemi w trakcie tegorocznego lipca. Dotychczasowe dane wskazują na wyjątkowo wysokie temperatury powietrza i morza. Padają liczne rekordy, a z upałem przekraczającym 40-50 st. C. zmagają się miliony ludzi. Susza obejmuje coraz większy obszar globu, ponadto rośnie ryzyko pożarowe. Silne upały docierają także do południowej Europy. To, że lato w Polsce nie jest obecnie nadzwyczaj gorące, to dowód, że w skali globalnej jest podobnie. Kopuły cieplne są coraz częstsze.

Prognozowany obszar potężnego upału na Ziemi z temperaturą ponad 40-50 st. C. między USA, północną Afryką, południową Europą po Bliski Wschód i częściowo Azją w dniach 22-24 lipca 2023

Upał przekracza 40-50 st. C. na Ziemi, padają rekordy temperatur powietrza i morza, lipiec 2023, z upałem zmagają się miliony ludzi

Sytuacja szczególnie niepokoi klimatologów. Dane meteorologiczne z ostatnich tygodni dosłownie szokują, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę średnią temperaturę powietrza i morza na Ziemi. Tegoroczny lipiec przyniósł dzień z najwyższą średnią temperaturą globalną w historii pomiarów. Nigdy wcześniej temperatura nie przekroczyła 17 st. C., a w tym miesiącu do 18 lipca stało się to już 13 razy. Rekord wynosi 17,23 st. C. i pochodzi z 6 lipca.

Średnia temperatura na Ziemi w 2023 roku względem poprzednich lat i średniej z lat 1979-2000

Rekordowy upał na Ziemi, lipiec 2023, fala upałów 40-50 st. C. obejmuje miliony ludzi

Bardzo wysokie temperatury notowane w wielu regionach północnej półkuli Ziemi są rekordowe. Przykładem jest Rzym z temperaturą aż 42,9 st. C. oraz miasto Fugueres w Katalonii, gdzie zanotowano upał na poziomie 45,3 st. C. Poprzedni rekord temperatury dla Rzymu wynosił 40,8 st. C. i został poprawiony aż o 2,1 st. C. Nowy krajowy rekord temperatury maksymalnej w lipcu zanotowano w Chinach. Na stacji w miejscowości Sanbao zmierzono niewyobrażalne w Polsce aż 52,2 st. C. Piekielny upał panuje również na sporym obszarze USA. W miejscowości Saratoga Spring zanotowano w ostatnich dniach aż 53,9 st. C.

Potężny upał na Ziemi notowany 18 lipca 2023. Dane: Ogimet

Rekordowy upał na Ziemi obejmuje wiele regionów, temperatura przekracza 50 st. C., lipiec 2023

Oczywiście przytoczone wartości temperatur zanotowano w cieniu według standardów WMO w klatkach meteorologicznych na wysokości 2m. W słońcu i zabetonowanych centrach miast rzeczywiste temperatury z pewnością są o wiele większe i nie przesadą jest ich określanie piekielnym upałem, czy żarem.

Rejony ekstremalnego upału na Ziemi w lipcu 2023

Specjalną animację ze wskazaniem regionów Ziemi z ekstremalnym upałem przygotowali meteorolodzy z Met Office. Jasno z niej wynika, że upał jest konsekwencją zalegającego silnego pola wyżowego w którym dochodzi do zjawiska blokady tak zwanej kopuły cieplnej. W wyżu ciepłe powietrze jest utrzymywane i dodatkowo ogrzewane w wyniku promieniowania słonecznego, jak również osiadania powietrza. Wszelka konwekcja, czyli tworzenie chmur obniżających temperaturę jest utrudniona. Na Ziemi mamy obecnie co najmniej trzy bardzo wyraźne duże kopuły cieplne z ekstremalnym upałem, które bez naruszenia przez silny prąd strumieniowy mogą się w skrajnych przypadkach utrzymywać tygodniami.

Rekordowo ciepłe morze na Ziemi. Średnia temperatura powierzchni wody w 2023 roku względem poprzednich lat

Kopuły cieplne i rekordowe upały na Ziemi, wyjątkowo ciepłe morze lipiec 2023

Uwagę przykuwa również rekordowo wysoka średnia temperatura powierzchni morza w skali globalnej na Ziemi. W tym roku zdarzają się dni z temperaturą osiągającą lub przekraczającą średnio aż 21 st. C. Jak widać na powyższym wykresie szczególnie od kwietnia do obecnego lipca, temperatura morza znacznie odbiega od poprzednich lat. W ciągu najbliższych 1-3 lat padnie wiele nowy rekordów skrajnych temperatur, do których także przyczyni się zjawisko El Nino.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!