| |
Zagrożenie!
Upał nasili się w Polsce. Temperatura przekroczy 35 stopni. Wysoka wilgotność powietrza będzie uciążliwa

Upał nasili się w Polsce. Temperatura przekroczy 35 stopni. Wysoka wilgotność powietrza będzie uciążliwa

Nastał okres parnego i dusznego lata w Polsce. Temperatury na znacznym obszarze kraju osiągają 25-32 st. C., czyli mówimy o gorących i upalnych dniach. Odczucie temperatury jest jednak wyższe przez wysoką wilgotność powietrza. Najwyższe wartości notujemy o poranku, gdy wilgotność względna osiąga nawet 70-96%. W ciągu dnia wraz z operacją słoneczną i wzrostem temperatury wilgotność powietrza spada do około 50-80%, ale to nadal duży poziom nasycenia atmosfery wilgocią, a przez to umiarkowany upał niezwykle trudno wytrzymać. Mało tego, upał w Polsce w najbliższych dniach nasili się i miejscami przekroczy 35 st. C. To będzie wyjątkowo trudny czas dla osób starszych i mających problemy z układem krążenia.

Gorące i upalne lato w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury w Europie, 17 sierpnia 2022

Upał nasili się w Polsce, temperatura przekroczy 35 stopni, będzie wysoka wilgotność powietrza i burze. sierpień 2022

Wysoka wilgotność powietrza jest niepożądana w czasie upałów, gdyż odczucie temperatury przez człowieka jest znacznie wyższe od tego co wskazują termometry. Z tego powodu nieco łatwiej znieść upał przekraczający 40 st. C. przy niskiej wilgotności powietrza i suchym wietrze na południu Europy, czy w Afryce od upału ponad 30 st. C. w Polsce przy wilgotności osiągającej po południu 50-80%. 

Prognozowana wilgotność powietrza w Polsce o godzinie 07:00, 17 sierpnia 2022. Model ECMWF / Windy

Upał i wysoka wilgotność powietrza w Polsce, 17 sierpnia 2022

Wilgotność powietrza rośnie wieczorem i w nocy, a najwyższa jest nad ranem. W trakcie dnia spada, jednak w czasie wzrostu temperatury i operacji słonecznej następuje silne parowanie, które ciężko znieść przy pracy na zewnątrz. Szybko się pocimy i zaczynamy przegrzewać. Potrzebujemy znacznie więcej wody niż przy upale z niższą wilgotnością powietrza.

Prognozowany upał w Polsce, 17 sierpnia 2022

Silny upał i wysoka wilgotność powietrza w Polsce, 17 sierpnia 2022

Nawet w przypadku temperatur poniżej 30 st. C., odczuwamy jakby był upał. Czujemy się w czasie najwyższych temperatur, jakbyśmy byli w szklarni. Takie warunki atmosferyczne będą sprzyjać nadal inicjacji dość licznych, ale rozproszonych burz. W ich rejonie głównym zagrożeniem, będą miejscami nawalne opady deszczu mogące powodować krótkotrwałe lokalne zalania i podtopienia, których w Polsce w ostatnich dniach nie brakuje. Punktowo wystąpi również silny wiatr i opad gradu.

Prognoza upału w Polsce, 18 sierpnia 2022

Coraz większy upał w Polsce, duża wilgotność powietrza i burze, 18 sierpnia 2022

Temperatura w Polsce, między 16-19 sierpnia przekroczy na przeważającym obszarze około 25-35 st. C. W tych dniach nadal utrzyma się adwekcja ciepłego, wilgotnego i chwiejnego powietrza, a to oznacza, że będą się również pojawiać miejscami przelotne opady deszczu i burze z gradem. Zjawiska mogą być silne.

Prognozowany zasięg adwekcji ciepłego powietrza wraz z anomalią temperatury na wysokości 1,5 km w Europie, 18 sierpnia 2022

Fala upałów w Polsce, prognoza adwekcji powietrza, 18 sierpnia 2022

Upał będzie możliwy w Polsce do około 19 sierpnia. Później między 19/20 sierpnia chłodny front zacznie wypierać ciepłe powietrza z kraju na wschód. W czasie przejścia frontu wystąpią gwałtowne zjawiska atmosferyczne w tym burze.

Aktualnie prognozowany upał w Polsce, 19 sierpnia 2022

Upał w Polsce, najnowsza prognoza temperatury, 19 sierpnia 2022

Przed nami więc kolejne gorące i upalne dni w Polsce, ale uciążliwe ze względu na wysoką wilgotność powietrza i możliwe miejscami przelotne opady i burze. Upał nadal będzie występować szczególnie na północy i zachodzie kraju. Upał w tym tygodniu przed wtargnięciem chłodnego frontu przesunie się również w głąb kraju na wschód i południowy wschód. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!