| |
Zagrożenie!
Upał nadciągnie z południa. Temperatura wzrośnie do 35 stopni. Ciepło będzie w Polsce

Upał nadciągnie z południa. Temperatura wzrośnie do 35 stopni. Ciepło będzie w Polsce

Niebawem rozpocznie się druga połowa kwietnia, która potrafi czasami przynieść pierwszy upał w Polsce, czyli dni, gdy temperatura osiąga lub przekracza 30 st. C. Sprawdźmy, gdzie obecnie w Europie można liczyć na fale upałów i jakie są najnowsze prognozy temperatur na kolejne dni. Czy pojawią się ciepłe i gorące dni wiosny, a może należy się spodziewać załamania pogody i dużego ochłodzenia.

Wstępna prognoza ocieplenia i anomalii temperatury na znacznym obszarze Europy i Polski w trakcie trzeciej dekady kwietnia 2023

Upał nadciągnie z południa Europy, temperatura wzrośnie do 35 st. C. w kwietniu 2023, kiedy będzie pierwszy upał w Polsce

Dotychczas kwiecień nie jest chłodny tylko w Polsce, ale na znacznie większym obszarze Europy. Gorące i chwilami upalne dni pojawią się głównie na południu Półwyspu Iberyjskiego w Hiszpanii i Portugalii. W najbliższych dniach ponownie temperatury miejscami wzrosną do 31-35 st. C. Wśród najcieplejszych miast będzie m.in. Valencia.

Prognozowany upał na Półwyspie Iberyjskim, 16 kwietnia 2023

Czy będzie pierwszy upał, fala upałów wkroczy z południa, temperatura wzrośnie do 35 st. C., kwiecień 2023

Musimy bardzo uważnie śledzić rozwój baryczny nad Europą, bo jeśli sprawdzą się najbardziej optymistyczne prognozy, to jest szansa, że pewna część tego ciepłego powietrza poczujemy również w innych regionach kontynentu w tym w Polsce. Prognozy od dłuższego czasu wskazują na taką szasnę w okolicach trzeciej dekady kwietnia, gdy temperatury w naszym kraju miejscami mogą osiągać lub przekraczać 20 st. C.

Prognozowany upał w Hiszpanii i Portugalii, 17 kwietnia 2023

Fala upałów na południu Europy, czy będzie pierwszy upał w Polsce, temperatura wzrośnie do 35 st. C., kwiecień 2023

Regionów z upałem do tej pory w tym roku w Europie jest niewiele. Wysokie temperatury ograniczają się głównie do południowo zachodnich dzielnic, gdzie okresami dociera zwrotnikowe powietrze z Afryki. Ekspansji coraz cieplejszej wiosny w trakcie drugiej połowy kwietnia poza północno wschodnią i częściowo wschodnią Europą raczej już nic nie zatrzyma i z każdym kolejnym tygodniem średnia temperatur zacznie rosnąć, także w Polsce.

Prognozowane ocieplenie w Polsce. Wstępna temperatura, 21 kwietnia 2023

Upał wtargnie z południa, temperatura przekroczy 35 st. C., ciepło będzie również w Polsce, prognoza temperatury 21 kwietnia 2023

Przed nastaniem kwietnia jednoznacznie wskazywaliśmy, że kwiecień w Polsce mimo prognoz jego bardzo chłodnego początku nie należy spisywać na straty, bo jeszcze doczekamy się podmuchu prawdziwej wiosny. Faktycznie sprawdziła się prognoza bardzo chłodnej pierwszej dekady miesiąca, ale obecnie trwa nadrabianie strat. Anomalia temperatury w skali całego kraju jest aktualnie o 1,5 st. C. poniżej normy klimatycznej, a na południu mamy regiony, gdzie temperatura o 2-2,5 st. C. jest niższa od średniej wieloletniej. Do początku ostatniej trzeciej dekady kwietnia termicznie zbliżymy się jednak w skali całej Polski do normy. 

Wstępnie prognozowana temperatura 22 kwietnia 2023

Pierwszy upał możliwy w kwietniu 2023, prognozowana temperatura

Zasoby wilgoci w glebie są duże więc tak naprawdę trzeba tylko okresu słonecznego i ciepłego, aby przyroda zakwitła w całym kraju, co zresztą już systematycznie postępuje. Prawdziwą wiosnę fenologiczną poczujemy w tym roku szczególnie w trakcie drugiej połowy kwietnia. Jest to miesiąc, gdy w Polsce może wystąpić pierwszy upał. Przykładem jest rok 2012, gdy temperatura miejscami pod koniec kwietnia osiągała lub przekraczała 31-32 st. C. Wśród miast z taką temperaturą było Gniezno i Słubice. Najwyższą temperaturę w kwietniu w historii 32,5 st. C. zanotowano w miejscowości Słupca.

Prognozowane ocieplenie w Polsce, 23 kwietnia 2023

Gwałtowne ocieplenie i możliwy upał w Europie, będzie ciepło w Polsce, prognoza temperatury 23 kwietnia 2023

W tym roku faktycznie będą jeszcze dni znacznie cieplejsze od obecnych w Polsce, ale raczej na pierwszy upał w kwietniu nie ma co się nastawiać, choć pogoda może nas jeszcze zaskoczyć. Obecnie pierwszej fali upałów w środkowej Europie w najnowszych prognozach jeszcze nie widać. Bardziej realne są wartości temperatur maksymalnych na poziomie 14-23 st. C. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Prześmiewca

Klimat mamy cudowny, tylko pogoda wiecznie chu...

14 kwiecień 2023 - 15:34
Odpowiedz