| |
Zagrożenie!
Upał nadal w Europie. Temperatura przekracza 33 stopnie. To ciepłe powietrze napłynie do Polski

Upał nadal w Europie. Temperatura przekracza 33 stopnie. To ciepłe powietrze napłynie do Polski

Tegoroczny październik w Polsce i Europie jest łaskawy pod względem temperatur. Mimo, że zdarzają się przymrozki, to temperatury szczególnie w środkowej i południowej połowie kontynentu są znacznie powyżej normy, zwłaszcza, że nadal pojawiają się powiewy lata, a na południu również upału. Temperatury miejscami w ostatnich dniach przekraczały 30-35 st. C., a w Polsce zanotowaliśmy 25,2 st. C. w Jeleniej Górze. Obecnie zmagamy się z ochłodzeniem, ale będzie ono krótkotrwałe, bo niebawem ponownie napłynie do naszego kraju znacznie cieplejsza masa powietrza i temperatury znowu miejscami osiągną lub przekroczą 20 st. C., szczególnie na południu. Atak zimy w październiku nadal nam nie grozi.

Ciepła masa powietrza wróci do Polski. Prognozowana anomalia temperatury w Europie na wysokości 1,5 km, 24 października 2022

Upał nadal w październiku 2022 w Europie, temperatura przekracza 33 st. C. Ciepło wróci do Polski

Upał w Europie w ostatnich dniach był notowany na poziomie 30-35 st. C. w Hiszpanii, Portugalii, Francji i na Cyprze. Obecnie temperatury spadły, co ma związek z przechodzącymi opadami deszczu, burzami i wichurami nad Półwyspem Iberyjskim wywołanymi przez cyklon Georgina, ale upał do południowej i południowo zachodniej Europy jeszcze w październiku powróci i ponownie temperatury miejscami osiągną lub przekroczą 30 st. C., szczególnie w Hiszpanii, na południowym zachodzie Francji oraz we Włoszech, zwłaszcza na Sardynii.

Prognozowany upał w Hiszpanii i południowo zachodniej Francji, 27 października 2022

Upał w Europie, prognoza temperatury w Hiszpanii, 27 października 2022

To ciepłe powietrze z południowej i południowo zachodniej Europy po odsunięciu się wyżu znad Polski ponownie stopniowo napłynie do naszego kraju i już od 22 października i w kolejnych dniach czeka nas ocieplenie. Przymrozki ustąpią i jest spora szansa na wartości temperatur na poziomie około 15-22 st. C. i to na znacznym obszarze kraju, szczególnie między 22-29 października 2022. Najwyższe temperatury najczęściej będziemy notować na południu, zachodzie i południowym zachodzie kraju. Między okresami pogodnymi i dość ciepłymi, czasami przejdą strefy większego zachmurzenia i przelotnych opadów deszczu, ale nadal nie będą one bardzo częste.

Prognozowana adwekcja ciepłego powietrza do Polski na przykładzie Krakowa na wysokości 1,5 km do 5 listopada 2022

Przymrozki ustąpią i wróci ciepłe powietrze do Polski, prognoza temperatury do 30 października 2022

Trend czekającej nas pogody doskonale oddają wiązki prognostyczne wskazujące na adwekcję ciepłego powietrza napływającego na wysokości 1,5 km. W przykładowym Krakowie widzimy 3 charakterystyczne okresy. Pierwszy wskazuje na zmianę kierunku cyrkulacji powietrza i napływ ciepłego powietrza z górką około 24 października. Kolejny szczyt jest możliwy około 28-29 października (+/- 1 dzień). W prognozach długoterminowych wstępnie jest wskazywany także okres kolejnego ochłodzenia w okolicach początku listopada, ale jest to jeszcze sytuacja niepewna, dlatego aktualnie wstrzymujemy się z prognozą pogody na Wszystkich Świętych.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 25 października 2022

Upał w Europie nadal występuje, prognozowana anomalia temperatury w Polsce, 25 października 2022

Cyklony przechodzące w pobliżu zachodniej Europy i nad wschodnim Atlantykiem będą w kolejnych dniach zaciągać coraz cieplejszą masę powietrza do środkowej Europy, w tym do Polski. Dzięki temu przymrozki szybko ustąpią i ponownie wrócimy do umiarkowanych i przyjemnych jesiennych temperatur. Taki układ baryczny nad Europą sprawia, że nadal unikniemy ataku zimy i październik ostatecznie w Polsce zapisze się, jako miesiąc bardzo ciepły. Aktualnie anomalia temperatury względem normy wieloletniej, od początku miesiąca do 29 października jest prognozowana w skali kraju o około 2,6 st. C. powyżej normy klimatycznej.

Ciepły październik w Europie. Prognozowana anomalia temperatury za okres 20-30 października 2022

Upał w Europie, ciepły październik 2022 w Polsce, prognoza temperatury do 30 października

Potwierdza to również najnowsza prognoza anomalii temperatury na ostatnią dekadę października. Średnia temperatura w Polsce w tym okresie może być nawet o 4-7 st. C. wyższa od normy.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 29 października 2022

Przymrozki ustąpią, ciepłe powietrze wróci do Polski, prognoza temperatury 29 października 2022

Tegoroczny październik po chłodnym i deszczowym wrześniu w Polsce nie zawodzi nas pod względem pogody. Mamy wiele dni ciepłych i pogodnych, a okresy chłodne z przymrozkami są krótkotrwałe. To dobra informacja w kontekście kosztów ogrzewania, które w tym miesiącu są niższe niż zwykle i możemy zaoszczędzić.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!