| |
Zagrożenie!
Upał nadal w Europie. Fala gorąca dotarła do Polski. Padł tegoroczny rekord temperatury w październiku

Upał nadal w Europie. Fala gorąca dotarła do Polski. Padł tegoroczny rekord temperatury w październiku

Zapowiadaliśmy, że upał w minionych dniach wróci do południowej Europy, a następnie ta fala ciepłego powietrza dotrze do Polski, gdzie również u nas znacznie podniesie temperaturę. Mamy właśnie najcieplejszy dzień tegorocznego października w Polsce i zarazem apogeum krótkiego babiego lata. Najwyższą temperaturę zanotowano na Dolnym Śląsku oraz w Wielkopolsce. Na stacjach synoptycznych IMGW temperatura lokalnie zbliżyła się do 25 st. C. Lokalnie temperatura może tę wartość przekroczyć. Jest to próg temperatury, od którego w Polsce mówimy o dniu gorącym.

Upał nadal występuje w Europie. Prognozowana anomalia temperatury, 17 października 2022

Upał nadal w Europie. Do Polski dotarła fala gorąca, padł tegoroczny rekord temperatury w październiku 2022

Fala upałów w minionych dniach wróciła do Hiszpanii. Upał był notowany także w Portugalii i na Cyprze. Temperatura osiągała 30-33 st. C., a lokalnie 35,1 st. C. zanotowano w hiszpańskiej miejscowości Lorca. Fala tego ciepłego powietrza zgodnie z naszymi prognozami ruszyła na północ i i północny wschód i dotarła do Polski. Wcześniej upał pojawił się również we Francji. Temperatura w pierwszej połowie tego tygodnia na południowym zachodzie tego kraju wzrośnie do około 30-33 st. C., być może punktowo 34 st. C.

Prognozowany upał na południowym zachodzie Europy we Francji i Hiszpanii, 18 października 2022

Upał w Europie nadal występuje, fala gorąca dotarła do Polski, prognozowana temperatura 18 października 2022

Najcieplejszy dzień tegorocznego października w Polsce

Do Polski właśnie dotarła fala bardzo ciepłego powietrza znad Hiszpanii, gdzie wcześniej to powietrze napłynęło z północno zachodniej Afryki. Świadczy o tym pył saharyjski, jaki również do Polski zaczął napływać. Najwyższe temperatury w naszym kraju są notowane dokładnie na tym obszarze, gdzie zawartość docierającego pyłu saharyjskiego między 17/18 października będzie największa, czyli między Wielkopolską i Dolnym Śląskiem. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na wzrost temperatury powietrza są zjawiska fenowe na południu w rejonie Śnieżki.

Prognozowany zasięg pyłu saharyjskiego w troposferze nad Europą o godzinie 02:00, 18 października 2022

Upał w Europie, najcieplejszy dzień października 2022 w Polsce, napłynął pył saharyjski

Adwekcja ciepłego powietrza z południowego zachodu zapewnia nam brak przymrozków i wyjątkowo wysokie temperatury. To jest najcieplejszy dzień tegorocznego października w Polsce.

Zanotowane temperatury, 17 października 2022. Dane IMGW

- Kórnik 24,9 st. C.

- Karpacz 24,1 st. C.

- Wrocław i Legnica 24,4 st. C.

- Poznań i Jelenia Góra 24,7 st. C.

- Kraków 24,1 st. C.

Podane temperatury, to maksymalne wartości godzinowe. Ostateczne temperatury mogą być nieznacznie wyższe. Wieczorem zaktualizujemy artykuł po otrzymaniu depesz synoptycznych. Absolutny rekord temperatury maksymalnej w październiku w Polsce jest nadal niezagrożony. Wynosi 28,9 st. C. i był notowany 4 października 1966 roku w Trzebiechowie.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 18 października 2022

Fala gorąca w Polsce, najcieplejszy dzień pażdziernika 2022, upał w Europie

Powiew babiego lata w Polsce będzie krótki, bo już we wtorek 18.10 ciepłe powietrze będzie wypychane przez front chłodny z północnego zachodu na południowy wschód kraju i tylko tam jeszcze temperatury osiągną lub miejscami przekroczą 20 st. C.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce, 20 października 2022 nad ranem

Gorący dzień października 2022 w Polsce, babie lato szybko ustąpi

W całej Polsce ochłodzenie poczujemy od środy 19.10, a później powrócą miejscami przymrozki między 20-22 października, szczególnie nad ranem.

Aktualizacja godzina 20:32 - Temperatura oficjalnie w Polsce przekroczyła 25 st. C., możemy więc powiedzieć o dniu gorącym. Ostatecznie zanotowano:

Jelenia Góra 25,2 st. C.

Poznań i Wrocław 24,8 st. C.

Legnica 24,7 st. C.

Kraków 24,3 st. C.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!