| |
Zagrożenie!
Ulewy zbliżają się do Polski. Spadnie ponad 70 litrów wody. Lokalne zalania i podtopienia sprowadzi płytki niż

Ulewy zbliżają się do Polski. Spadnie ponad 70 litrów wody. Lokalne zalania i podtopienia sprowadzi płytki niż

Przed nami kolejne istotne załamanie pogody, jakie między 10/11 września obejmie szczególnie południowe i częściowo wschodnie dzielnice Polski. W rejonie naszego kraju pojawi się płytki niż, który przyniesie ulewy i lokalne burze. Miejscami może spaść ponad 50-70 litrów wody na m2 ziemi. Lokalnie mogą się pojawić zalania i podtopienia. Okres z opadami deszczu zapewni nam niż wędrujący nad Ukrainę i Białoruś, gdzie zostanie zablokowany przez wyż znad Rosji. Niż będzie musiał się wypełnić, a tym samym znaczna część jego opadów spadnie w Polsce.

Ulewy pojawią się w Polsce. Prognozowana suma opadów do 12 września 2022. Model GFS

Ulewy wkroczą do Polski, załamanie pogody przyniesie płytki niż, mapa opadów 10-11 września 2022

Ostateczna suma opadów zależy od dokładnej trajektorii powstającego nowego niżu, a ta nadal się różni w prognozach. Dodatkowym czynnikiem wpływającym będą również wbudowane lokalne burze. W ich rejonie sumy opadów będą największe. Opady związane z omawianym niżem zaczną wkraczać do południowej Polski już najbliższej nocy 9/10 września. W sobotę 10.09 nad ranem deszczowo zrobi się szczególnie na Górnym Śląsku, Opolszczyźnie, a także miejscami w Małopolsce i na wschodzie Dolnego Śląska. Może popadać także na Kujawach.

Prognozowany zasięg opadów w Polsce i Europie, do godziny 17:00, 10 września 2022

Ulewy w Polsce przyniesie płytki niż, mapa opadów 10 września 2022, najnowsza mapa pogodowa

W ciągu dnia płytki niż zacznie wędrować w pobliżu pogranicza Polski i Ukrainy w kierunku Białorusi. W tym czasie strefa opadów deszczu z nim związana rozszerzy się nad całą południową Polskę i dalej ku centrum, ponadto na zachodzie i północnym zachodzie rozwiną się przelotne opady i lokalne burze w chwiejnym powietrzu. Punktowe burze mogą się zdarzyć także w innych regionach kraju, w tym na południu.

Aktualnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 12 września 2022. Model ECMWF

Ulewy w Polsce, mapa opadów do 11 września 2022, gdzie popada i będą burze

Powyższe dwie prognozy sumy opadów są trochę rozbieżne, ale wiele wskazuje na to, że w Polsce między 10-11 września najwięcej deszczu spadnie na wschodzie i południu kraju, od Opolszczyzny i Górnego Śląska przez Małopolskę, Podkarpacie, Lubelszczyznę, po wschodnie Mazowsze, południowe Podlasie i częściowo Ziemie Świętokrzyską. Na tym obszarze może spaść do około 20-80 mm wody.

Prognozowane położenie niżu w pobliżu wschodniej Polski, noc 10/11 września 2022

Płytki niż załamie pogodę w Polsce, będą ulewy i burze, mapa opadów 11 września 2022

W niedzielę 11.09 niż dotrze nad Białoruś i tu się zatrzyma bo klin wyżu znad Rosji uniemożliwi mu przemieszczanie dalej na północ. Niż zacznie ponownie schodzić na południe w kierunku Ukrainy, gdzie ostatecznie się wypełni, ale wcześniej ponownie zacznie w Polsce przynosić opady deszczu, tym razem wchodzące głównie ze wschodu i północnego wschodu.

Prognozowany zasięg opadów w Polsce i Europie, do godziny 14:00, 11 września 2022

Prognoza opadów w Polsce, gdzie będą ulewy, prognoza do 11 września 2022

Przed nami więc istotne załamanie pogody szczególnie we wschodniej, południowej i południowo wschodniej Polsce, gdzie będą okresami możliwe umiarkowane i dość intensywne opady deszczu. Ponadto w wysokich Tatrach, od około 2200-2300 m n.p.m. deszcz w weekend przejdzie również w deszcz ze śniegiem i śnieg. W tym czasie popada również w innych regionach Polski, zwłaszcza na zachodzie i północnym zachodzie, ale tutaj opady będą mieć charakter jedynie przelotny. Lokalnie wystąpią także burze. Opady deszczu nad Polską będą się nasuwać stopniowo, a to oznacza, że nie od razu i przez cały omawiany okres będzie padać w wyszczególnionych regionach. Z tego powodu zalecamy śledzić radar opadów. Jego najnowsze dane dokładnie wskażą gdzie pada z jakim natężeniem.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!