| |
Zagrożenie!
Ulewy wkroczyły do Polski. Miejscami będą burze z gradem. Mamy najnowsze mapy opadów deszczu

Ulewy wkroczyły do Polski. Miejscami będą burze z gradem. Mamy najnowsze mapy opadów deszczu

Do południowej i południowo wschodniej Polski wkroczyły zapowiadane ulewy związane z płytkim niżem przemieszczającym się w rejonie pogranicza Polski i Ukrainy w kierunku Białorusi. Niż ten wpłynie na pogodę w naszym kraju od 10, do 12 września. W tym czasie będzie przynosił opady deszczu, okresami o umiarkowanym i intensywnym natężeniu, zwłaszcza we wschodniej i południowo wschodniej Polsce. Na pozostałym obszarze kraju zaciągnie chwiejne powietrze i pojawią się miejscami rozproszone burze, lokalnie z gradem szczególnie na zachodzie i południowym zachodzie. Miejscami może spaść około 20-70 mm wody na m2 ziemi. Jeżeli te opady wystąpią w krótkim czasie w rejonie konwekcji, to będą możliwe również zalania i podtopienia. Mamy najnowsze mapy pogodowe z prognozami sumy opadów deszczu. Sprawdźmy szczegóły.

Zasięg ulewy nad Polską o godzinie 10:50, 10 września 2022. Dane: IMGW / Windy

Ulewy wkroczyły do Polski, będą burze z gradem, najnowsze mapy z prognozami sumy opadów, od 10, do 12 września 2022

Aktualnie opady największą intensywność mają na południu Podkarpacia i stopniowo w ciągu kolejnej doby będą się przesuwać na północ i północny wschód w kierunku Lubelszczyzny i Podlasia zgodnie z kierunkiem przemieszczania płytkiego niżu.

Prognozowany zasięg opadów i lokalnych burz w Polsce, do godziny 17:00, 10 września 2022

Ulewa przemieszcza się przez Polskę, prognoza opadów 10 września 2022

Niż z północnego zachodu zaciągnie chwiejne powietrze do zachodniej i południowo zachodniej Polski i tutaj z upływem popołudnia miejscami pojawią się rozproszone przelotne opady deszczu i burze, punktowo z niewielkim gradem. Na tym obszarze pojawią się większe przejaśnienia, a nawet miejscami rozpogodzenia, które właśnie doprowadzą dodatkowo do wzrostu niestabilności atmosfery. Zalecamy, aby sprawdzać gdzie jest burza.

Prognozowany zasięg niestabilnej masy powietrza w Polsce i zarazem obszar narażony na ryzyko lokalnych burz, do godziny 17:00, 10 września 2022

Prognoza ulewy i burz w Polsce, 10 września 2022

Tradycyjnie nasi synoptycy przygotowali stosowną prognozę burz dla Polski z naniesionym obszarowym prawdopodobieństwem wystąpienia zjawisk konwekcyjnych.

Prognoza burz dla Polski, 10/11 września 2022

Prognoza burz dla Polski, 10/11 września 2022

Burze do tej pory pojawiły się miejscami w centrum kraju na Ziemi Łódzkiej, ale po południu burz na wskazanym obszarze powinno być miejscami więcej. Lokalnie mogą osiągnąć natężenie 1 stopnia alertu pogodowego.

Najnowsza prognoza sumy opadów w Polsce, do 12 września 2022. Model ECMWF

Ulewy w Polsce, najnowsza mapa z prognozą sumy opadów do 12 września 2022

Najnowsze prognozy numeryczne wskazują, że główna oś opadów przesunie się nieco bardziej na wschód poza granice Polski i najwięcej deszczu spadnie na północnym zachodzie Ukrainy i na południu i południowym zachodzie Białorusi. W Polsce do około 20-70 mm może miejscami spaść, od Górnego Śląska i Małopolski przez Podkarpacie, Lubelszczyznę, Ziemie Łódzką, częściowo Ziemie Świętokrzyską po Podlasie i wschodnie Mazowsze.

Prognozowany zasięg opadów w Polsce, do godziny 14:00, 11 września 2022

Ulewy w Polsce, mapa opadów 11 września 2022

Kluczowe będzie położenie niżu w niedzielę 11.09 nad Białorusią, gdyż nad tym krajem płytki niż połączy się z wypełniającym wcześniejszym cyklonem Peggy i tutaj jego wędrówka na północ zostanie zablokowana przez wyż rosyjski. Te połączone niże tworzące jeden ośrodek zaczną ponownie schodzić na południe w kierunku Ukrainy, gdzie ostatecznie się wypełnią. W tym czasie szczególnie we wschodniej i południowo wschodniej Polsce nadal będą możliwe opady deszczu.

Aktualnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 12 września 2022

Najnowsza mapa i prognoza sumy opadów i ulewy w Polsce, 10-11 września 2022

Najnowsza prognoza opadów modelu wysokiej rozdzielczości Swiss HD również wskazuje najwięcej opadów we wschodniej i miejscami południowo wschodniej Polsce. Nie mniej ze względu na mało precyzyjną trajektorię niżu przesuwającego się nad Białoruś, warto sprawdzać najświeższe dane z radaru opadów, aby prognozę zweryfikować i dokładnie wiedzieć, gdzie pada i z jakim natężeniem.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Max

Na Podbeskidziu w okolicach Bielska-Białej rano opady, a później rozpogodzenia z przejaśnieniami, chociaż prognozy przewidywały pochmurną i deszczową pogodę przez całą sobotę.

10 wrzesień 2022 - 15:58
Odpowiedz