| |
Zagrożenie!
Ulewy przejdą przez Polskę. Spadnie ponad 100 litrów wody. Będą zalania i podtopienia w kilku regionach

Ulewy przejdą przez Polskę. Spadnie ponad 100 litrów wody. Będą zalania i podtopienia w kilku regionach

Z wielką uwagą zaczynamy śledzić prognozy opadów deszczu, jakie początkowo z burzami mają przejść przez Polskę za kilka dni. Wygląda na to, że pojawią się ulewy związane z wędrówką niżu genueńskiego, który około 4 sierpnia powstanie w rejonie Włoch, a następnie zacznie się przesuwać w kierunku naszego kraju. Niże te są bardzo zasobne w opady, ale ich trajektoria niemal do końca jest niepewna. Jeśli prognozy się sprawdzą, to miejscami spadnie ponad 50-100 litrów na m2 ziemi i będą zalania oraz podtopienia.

Ulewy przejdą przez Polskę. Wstępnie prognozowana suma opadów do 7 sierpnia 2023

Ulewy przejdą przez Polskę w sierpniu 2023, będą zalania i podtopienia, niż genueński namiesza w pogodzie

Aktywny prąd strumieniowy w najbliższych dniach zejdzie bardziej w głąb Europy na południe i za nim z północnego zachodu spłynie chłodne powietrze, które sięgnie północnych Włoch, gdzie w rejonie ciepłych wód basenu Morza Śródziemnego dojdzie do gwałtownej cyklogenezy, czyli powstania niżu.

Wstępnie prognozowane położenie niżu i zasięgu opadów w Polsce 5 sierpnia 2023

Ulewy siegną Polski, będą zalania i podtopienia 5 sierpnia 2023

Następnie niż zgodnie z kierunkiem przepływu powietrza w troposferze zacznie się przesuwać na wschód i północny wschód w rejon Polski. Bardzo kluczowa będzie wtedy jego dokładna trajektoria, gdyż od niej ostatecznie będzie zależeć temperatura oraz suma opadów w poszczególnych regionach kraju. Aktualne wyliczenia najwięcej opadów wskazują w południowej i wschodniej Polsce.

Aktualnie prognozowany zasięg ulewy i położenia niżu, 6 sierpnia 2023

Niż genueński sprowadzi ulewy do Polski, będą zalania i podtopienia 6 sierpnia 2023

Wstępne prognozy wskazują na chwilowe zafalowanie i przyblokowanie niżu ze względu na obszar wyżowy nad Rosją i wtedy może dojść do intensyfikacji opadów, ale obecnie nie możemy jeszcze wskazać dokładnie regionów najbardziej narażonych na ulewane opady deszczu, gdyż wszystko będzie zależne od dokładnego położenia centrum niżu.

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce do 8 sierpnia 2023 według modelu GFS

Będą zalania i podtopienia w Polsce, przejdą ulewy, prognoza opadów do 8 sierpnia 2023

Mimo, że do omawianego terminu jest jeszcze kilka dni, to prawdopodobieństwo opadów zaczyna być znaczne na co wskazują wiązki prognoz numerycznych. Im więcej z nich jest blisko siebie, tym większa jest szansa na realizację prognozy.

Prognozowane prawdopodobieństwo opadów w Polsce na przykładzie Rzeszowa w pierwszej połowie sierpnia 2023

Ulewy spwowodują zalania i podtopienia w Polsce, będzie powódź błyskawiczna w sierpniu 2023

Prognozy monitorujemy i będziemy z wyprzedzeniem potwierdzać wyliczenia, jeśli faktycznie zdołają się utrzymać, ale wygląda na to, że jest coś na rzeczy szczególnie między 5-7 sierpnia. Niewykluczone, że początkowo, zwłaszcza nad wschodnią i południowo wschodnią Polską znajdzie się ciepły wycinek niżu, a wtedy w chwiejnym powietrzu dodatkowo pojawią się ulewne opady burzowe. Wzrośnie wówczas ryzyko nie tylko zalań i podtopień, ale również miejscami powodzi błyskawicznej. Cała nadzieja w zmianie trajektorii niżu.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!