| |
Zagrożenie!
Gigantyczne deszcze i powodzie nawiedziły Japonię. W ciągu doby spadło ponad 200 litrów wody. Zginęło co najmniej 44 osoby

Gigantyczne deszcze i powodzie nawiedziły Japonię. W ciągu doby spadło ponad 200 litrów wody. Zginęło co najmniej 44 osoby

Początek lipca w Japonii przynosi miejscami ulewne opady deszczu, zwłaszcza na wyspie Kiusiu. Od kilku dni pada obfity deszcz z krótkimi przerwami. Przykładem może być Miyakonojo, gdzie w ciągu ostatnich 4 dni spadło aż 524 mm (212 mm w ciągu ostatniej doby)! Taka suma opadów spowodowała liczne powodzie i lawiny błotne. Aktualne informacje mówią o co najmniej 44 zabitych. Woda zalała m.in. dom starców w centralnej części wyspy. Zginęło 14 podopiecznych. Na miejscu nadal trwa akcja ratunkowa. Wiele ulic zamieniło się w rwące potoki. Zniszczeniu i zawaleniu uległy mosty, ponadto setki domów zostało podtopionych lub zalanych. W akcji ratowniczo-poszukiwawczej bierze udział 40 tysięcy członków japońskich Sił Samoobrony.

Ulewy i powodzie w Japonii na wyspie Kiusiu, 6 lipca 2020. Foto: TV Nippon 24

Ulewy i powodzie w Japonii wyspa Kiusiu Lipiec 2020 ofiary suma opadów

Władze Japonii wydały nakaz ewakuacji dla ponad pół miliona mieszkańców wyspy. Aktualnie specjalne najwyższe ostrzeżenie 3 stopnia przed ulewnym deszczem jest wydane w prefekturze Fukuoka, Nagasaki i Saga.

Ulewy powodzie w Japonii, lipiec 2020

Suma opadów deszczu w Japonii w ciągu ostatniej doby, lipiec 2020

Ulewy powodzi w Japonii wyspa Kiusiu suma opadów deszcz lipiec 2020

W północnej części Kiusiu znajduje się „liniowa strefa opadów”, w której przechodzą ulewy jedna po drugiej. W prefekturach Nagasaki i Saga miejscami spadło 110 mm w ciągu zaledwie godziny! Prognozy wskazują, że suma opadów może wynieść, od 200 mm na południu wyspy Kiusiu, do 300 mm na północy.

Ulewy, deszcze, powodzi i pełne zachmurzenie nad Japonią, 6 lipca 2020. Foto: NASA

Powódź ulewy deszcze w Japonii wyspa Kiusiu Kumamoto lipiec 2020

Urzędnicy wzywają ludzi, aby uciekali do budynków o mocnych fundamentach, jeśli zbyt niebezpieczne jest pójście do schroniska. Jeśli mieszkańcy nie mogą opuścić domu, zaleca się pozostanie na wyższych piętrach, po przeciwnej stronie pobliskich stoków.

Ulewne deszcze są związane z porą deszczową Tsuyu przypadającą w Japonii, od czerwca do połowy lipca. Miejscowi zjawisko nazywają "śliwkowym deszczem".

DobraPogoda24, Tenki.jp, NHK


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!