| |
Zagrożenie!
Ulewy niosą zalania i podtopienia. Nadciągają burze z nawalnym deszczem. Kolejne regiony narażone na nadmiar opadów

Ulewy niosą zalania i podtopienia. Nadciągają burze z nawalnym deszczem. Kolejne regiony narażone na nadmiar opadów

Nad Polską nadal znajduje się górny niż, który zaczyna się wypełniać, ale za nim to nastąpi to znowu w wielu regionach przyniesie ulewy i burze. Miejscami opady deszczu będą nawalne prowadzące do zalań i podtopień. Ostatniej doby lokalnie skumulowana suma opadów sięgnęła aż blisko 90 litrów wody na m2 ziemi na północy województwa kujawsko pomorskiego. Burzom towarzyszyły również gradobicia. Meteorolodzy wydali alerty przed kolejnymi nawałnicami.

Skutki potężnej ulewy w powiecie nowomiejskim w województwie warmińsko mazurskim, 15 czerwca 2023. Foto: FB OSP Radomno

Potężne ulewy i burze w Polsce, liczne zalania i podtopienia na Kujawach, spadło 90 mm wody, czerwiec 2023

Minionej doby najwięcej opadów deszczu przyniosły w północnych regionach kraju, gdzie został wydany alert pogodowy. Burzom lokalnie towarzyszyły również gradobicia. Zasięg najbardziej intensywnych opadów nie był duży, ale miejscami sumy opadów były spore bo sięgały ponad 20-45 mm, a punktowo spadło prawie 90 mm wody według systemu radarowego IMGW RainGRS. Taki opad zanotowano na wschód od miejscowości Biała na północy województwa kujawsko pomorskiego w rejonie Tucholskiego Parku Krajobrazowego.

Ulewy w Polsce powodują lokalne zalania i podtopienia. Suma opadów zanotowana minionej doby z 15-16 czerwca 2023. Dane: IMGW

Ulewy podowują zalania i podtopienia w Polsce, zalane drogi i przepusty na Kujawach i Warmii, czerwiec 2023

Lokalne nawalne opady deszczu zalewały drogi, piwnice i podtapiały partery domów. Woda zalewała również uprawy. Strażacy interweniowali najczęściej przy udrażnianiu przepustów oraz wypompowywaniu wody z zalanych piwnic.

Skutki potężnych ulew w powiecie nowomiejskim. Najgorsza sytuacja panowała w Jamielniku, 15 czerwca 2023

Najbliższej doby na 17 czerwca, a także kolejnej ponownie w Polsce będzie istniało ryzyko burz z ulewnym deszczem i lokalnie gradem. Sytuacja zacznie się zmieniać dopiero po wypełnieniu górnego niżu. W najbliższych godzinach, szczególnie po południu i wczesnym wieczorem główne ryzyko burz i rozproszonych ulew o niewielkim zasięgu obejmuje przede wszystkim obszar, od województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego przez częściowo lubuskie, wielkopolskie i kujawsko pomorskie po dolnośląskie.

Prognoza burz dla Polski do godziny 08:00, 17 czerwca 2023

Prognoza burz dla Polski do 17 czerwca 2023

Ponownie miejscami będziemy notować takie zjawiska, jak w ostatnich dniach w wielu regionach kraju, gdy nagle w czasie burzowej ulewy doszło do zalań i podtopień.

Ulewa w krótkim czasie zalewa drogi i piwnice w Polsce, 15 czerwca 2023

Również kolejnej doby z soboty na niedzielę między 17-18 czerwca pojawi się miejscami w Polsce ryzyko lokalnych podtopień i zalań. Model ECMWF wylicza obecnie główny obszar narażony punktowo na nadmiar deszczu między szczególnie województwem pomorskim, kujawsko pomorskim i zachodniopomorskim.

Prognozowane lokalne ulewy i burze w Polsce, godziny popołudniowe 17 czerwca 2023

Burze niosą ulewy, podtopienia i zalania w Polsce, czerwiec 2023

Tradycyjnie w zakładce prognoza burz znajdziecie najnowszą prognozę prawdopodobieństwa i siły zjawisk konwekcyjnych w Polsce na każdą dobę w sezonie burzowym. Zachęcamy do jej częstego sprawdzania i śledzenia. Nawalnym opadom deszczu i lokalnym burzom mogą również towarzyszyć punktowe gradobicia. Jeden z przykładów ostatniej doby dotyczy województwa kujawsko pomorskiego.

Skutki gradobicia i ulewy w Borach Tucholskich w gminie Śliwice w województwie kujawsko pomorskim, 15 czerwca 2023

Na ten tydzień zapowiadaliśmy w prognozie długoterminowej powrót miejscami opadów deszczu i przejście burz z ulewami i prognoza stała się faktem. Deszcz popadał wreszcie szczególnie na północy kraju, zwłaszcza między Warmią, Kujawami, północną Wielkopolską i Mazowszem po Pomorze Zachodnie, gdzie na opady mieszkańcy czekali najbardziej. Niestety, pierwszy deszcz miejscami od tygodni nie złagodził suszy, a od razu przyniósł lokalne zalania i podtopienia. Taka specyfika pogody w Polsce w sezonie letnim powtarza się co roku i nic nie wskazuje aby to miało się zmienić. Coraz częściej przechodzimy ze skrajności w skrajność.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!