| |
Zagrożenie!
Ulewy na południu. Spadnie nawet 40 litrów wody i będą podtopienia. Wzrośnie poziom wody w rzekach

Ulewy na południu. Spadnie nawet 40 litrów wody i będą podtopienia. Wzrośnie poziom wody w rzekach

Do Polski z zachodu wkroczył chłodny front atmosferyczny, który w ciągu najbliższej doby przesunie się na wschód i południowy wschód. Miejscami przyniesie deszcz, burze z gradem oraz chłodniejsze powietrze. Na południu i południowym wschodzie dojdzie do zafalowania frontu i wystąpią miejscami ulewne opady deszczu, lokalnie powodujące podtopienia. Miejscami spadnie około 10-45 litrów wody na m2 ziemi, zwłaszcza między południem Górnego Śląska przez Małopolskę po Podkarpacie.

Ulewy na południu Polski. Prognozowana suma opadów do końca 3 maja 2023

Zafalowany front i ulewy na południu, spadnie 40 litrów wody na m2 ziemi, wzrośnie poziom wody w rzekach, prognoza do 3 maja 2023

Największe opady są prognozowane na południu Małopolski w rejonach podgórskich oraz na Podhalu. W ich rejonie wzrośnie poziom wody strumykach, potokach i generalnie w rzekach w dorzeczu górnej Wisły. Niewykluczone będzie miejscami przekroczenie stanów ostrzegawczych. Lokalne podtopienia dróg, posesji i szlaków turystycznych będą bardzo prawdopodobne. Jeżeli spędzacie długi weekend w tym regionie Polski, to weźcie pod uwagę nagły wzrost poziomu wody w rzekach i potokach, jaki szczególnie wystąpi w regionach podgórskich między 3-4 maja. 

Prognozowane położenie zasięgu opadów i pofalowanego frontu w Polsce o godzinie 02:00, 3 maja 2023

Ulewy i pofalowany front, prognoza opadów i suma do 3 maja 2023

Front obecnie przesuwa się nad krajem, dodatkowo w godzinach popołudniowych rozwiną się miejscami rozproszone opady konwekcyjne i burze. Wieczorem oraz w nocy na 3 maja dojdzie do jego zafalowania na południu i południowym wschodzie, gdzie pojawią się opady wielkoskalowe, czyli ciągłe utrzymujące się przez co najmniej kilkanaście godzin. Ponadto w wysokich Tatrach popada również deszcz ze śniegiem i śnieg.

Prognoza zasięgu opadów i położenia frontu o godzinie 05:00, 3 maja 2023

Ulewy na południu Polski, wzrośnie poziom wody w rzekach, prognoza opadów 3 maja 2023

Front będzie się rozciągał szczególnie od południowego Górnego Śląska przez Małopolskę, początkowo częściowo Ziemie Świętokrzyską po Lubelszczyznę z tendencją przesuwania nad Podkarpacie. W omawianym okresie najwięcej deszczu spadnie na obszarze Małopolski i Podkarpacia ze szczególnym wskazaniem na rejon Podhala.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce o godzinie 11:00, 3 maja 2023

Pofalowany front i ulewy na południu Polski, mapa opadów 3 maja 2023

W środę 03.05 w ciągu dnia obszar opadów będzie się stopniowo zwężał w kierunku południowo wschodnim od Małopolski przez Podkarpacie w stronę Bieszczadów. Opady najdłużej utrzymają się na południu w rejonach podgórskich wskazanych dwóch województw. Zalecamy sprawdzanie zasięgu i natężenia ulewy na danych z radaru opadów.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce o godzinie 14:00, 3 maja 2023

Załamanie pogody z pofalowanym frontem, ulewy na południu, prognoza opadów 3 maja 2023

Kolejny epizod z bardziej wydajnym frontem w opady czeka nas około 6 maja, gdy strefa opadów przemieści się z zachodu na południe kraju. Aktualnie wyliczenia numeryczne wskazują na obszar szczególnie od Ziemi Lubuskiej przez Dolny i Górny Śląsk, Opolszczyznę po Małopolskę i częściowo Podkarpacie. Prognozy na ten okres monitorujemy i będziemy informować szerzej w stosownym czasie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!