| |
Zagrożenie!
Ulewy i wichury uderzą blisko Polski. To będą skutki cyklonu na wschodzie Europy. Wiatr osiągnie 100 km/h

Ulewy i wichury uderzą blisko Polski. To będą skutki cyklonu na wschodzie Europy. Wiatr osiągnie 100 km/h

Z wielką uwagą będziemy śledzić w kolejnych kilkudziesięciu godzinach zapowiadany rozwój i przemieszczenie cyklonu znad Bałkanów nad wschodnią Europę w kierunku Rosji. Pogłębiający się niż przyniesie ulewy, opady śniegu w górach oraz wichury, z wiatrem miejscami osiągającym w porywach do 70-100 km/h. Sprawdzą się wcześniejsze prognozy, które przewidywały przejście układu cyklonalnego poza Polską, a tym samym wpływ tego niżu na warunki pogodowe w naszym kraju będzie krótkotrwały i ograniczy się głównie do dzielnic południowo wschodnich. Znacznie bardziej dynamiczna i miejscami niebezpieczna pogoda będzie na obszarze między Rumunią, Ukrainą, Białorusią i Rosją. Na tym obszarze cyklon spowoduje ulewy, wichury, a na Bałkanach również burze.

Prognozowany obszar ulewy i sumy opadów w Europie do 20 września 2022

Ulewy i wichury uderzą blisko Polski, to będą skutki cyklonu na wschodzie Europy, 18-19 września 2022

Przyczyną tej dynamicznej pogody w Europie jest dotarcie chłodnego powietrza z północy nad obszar ciepłych wód basenu Morza Śródziemnego i Adriatyckiego, gdzie dochodzi do gwałtownej cyklogenezy. W rejonie Włoch powstał niż Reili niosący ulewy, burze i wichury. Fatalne informacje napływają z Włoch, gdzie w wyniku burz i powodzi błyskawicznej w regionie Marche zginęło 10 osób, a 3 uważa się za zaginione. 150 osób ewakuowano. W tym regionie wylały rzeki. W niektórych miejscach poziom wody podniósł się w krótkim czasie o 5 metrów. 

Rozwój obszaru niżowego między Włochami i Bałkanami. Dane: Eumetsat o godzinie 09:15, 17 września 2022

Cyklon uderzy blisko Polski, będą ulewy i wichury, mapa pogodowa 17-18 września 2022

Aktualnie dwa ośrodki niżowe między Włochami i Bałkanami nabierają wilgoci niosąc na swej drodze opady deszczu i burze. W ciągu najbliższej doby 17/18.09 główny ośrodek niskiego ciśnienia szybko przemieści się nad zachodnią Ukrainę. W jego rejonie spodziewane są przede wszystkim ulewne opady deszczu. Miejscami w Karpatach w Rumunii i Ukrainie przyniesie również opady śniegu. Zimowe krajobrazy w najbliższych dniach pojawią się także w polskich i słowackich Tatrach.

Prognozowany zasięg opadów deszczu w Polsce związany na południowym wschodzie z cyklonem nad Ukrainą, 18 września 2022 o godzinie 08:00

Cyklon uderzy na wschodzie Europy, w Polsce przyniesie deszcz, mapa opadów 18 września 2022

Bardzo dynamiczny rozwój niżu nastąpi między Rumunią, Ukrainą i Białorusią, gdyż niż zamiast się wypełniać nad lądem, to będzie się nietypowo pogłębiać. Ciśnienie w centrum cyklonu nad wschodnią Europą może spaść do około 979 hPa. Przyczyną tej sytuacji będzie wejście niżu w obszar osi prądu strumieniowego rozciągającego się obecnie od Morza Północnego przez Bałkany po wschodnią Europę.

Prognozowane położenie prądu strumieniowego nad Europą, 19 września 2022 nad ranem

Cyklon na wschodzie Europy, mapa wiatru 19 września 2022

Prąd strumieniowy jest niezwykle ważnym czynnikiem kształtującym pogodę. Od jego położenia i aktywności zależy, jaki w danym okresie mamy wzór pogodowy i czy możemy liczyć na trwalszą stabilizację lub bardzo dynamiczne zjawiska.

Prognozowane ciśnienie i położenie cyklonu na wschodzie Europy, 19 września 2022 o godzinie 02:00

Ulewy i wichury blisko Polski, to cyklon na wschodzie Europy, mapa ciśnienia 19 września 2022

Na aktualnych zdjęciach satelitarnych w podczerwieni będziemy mogli bardzo dokładnie śledzić zasięg zachmurzenia i trajektorię przemieszczania cyklonu nad wschodnią Europę w kierunku Rosji. Głównym zagrożeniem w jego rejonie będą ulewne opady deszczu, a także wiatr o sile wichury.

Prognozowane porywy wiatru i położenie cyklonu na wschodzie Europy. Centrum niżu w poniedziałek 19.09 będzie nad Rosją

Wichury i ulewy w Europie, cyklon na wschodzie, prognoza wiatru 19 września 2022

Niż przesuwając się nad Rosją na północny wschód Europy będzie jednocześnie zaciągał do środkowej Europy w tym do Polski coraz chłodniejszą masę powietrza z północy. Ta adwekcja powietrza zostanie po jego odsunięciu podtrzymana przez rozbudowujący się antycyklon nad zachodnią i północną Europą. O spodziewanym ochłodzeniu dowiecie się więcej w naszych najnowszych prognozach pogody.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!