| |
Zagrożenie!
Ulewy i powódź błyskawiczna na południu. Spadło ponad 150 litrów wody. Kiedy przestanie padać deszcz?

Ulewy i powódź błyskawiczna na południu. Spadło ponad 150 litrów wody. Kiedy przestanie padać deszcz?

Za nami główna fala ulewy i burz, które w ciągu ostatniej doby przetaczają się nad południową i południowo wschodnią Polską. Miejscami spadło ponad 150 litrów wody na m2 ziemi i pojawiła się powódź błyskawiczna. Lokalnie sumy opadów były więc większe niż wskazywały najdokładniejsze prognozy. Pytacie, kiedy przestanie padać deszcz i czy prognozy opadów uległy zmianie na kolejne dni?

Prognozowane opady deszczu w Polsce o godzinie 14:00, 5 czerwca 2024

Ulewy i powódź błyskawiczna w Polsce, do kiedy deszcz 5 czerwca 2024

Obecnie strefa opadów deszczu związana z płytkim niżem przemieszczającym się z Rumunii nad Ukrainę stopniowo słabnie nad południowo wschodnią Polską między Małopolską, Podkarpaciem i Lubelszczyzną. Lokalnie pada także na Mazowszu. Wśród najbardziej deszczowych regionów jest Wapienia będąca częścią Bielska-Białej, gdzie zmierzono w ciągu ostatniej doby nieco ponad 150 litrów wody na m2 ziemi. W wielu innych rejonach południowego Śląska, Podkarpacia, Małopolski, Lubelszczyzny i Ziemi Świętokrzyskiej zmierzono do 20-120 litrów wody na m2 ziemi.

Prognozowane opady w Polsce, 6 czerwca 2024

Gdzie ulewy w Polsce, do kiedy deszcz 6 czerwca 2024

Najtrudniejsza sytuacja wystąpiła na południu województwa śląskiego w Bielsku-Białej, gdzie doszło do powodzi błyskawicznej. Woda zalała drogi, samochody i budynki. Rejonów z podtopieniami i zalaniami w południowej i południowo wschodniej Polsce jest jednak znacznie więcej. Ciągle napływają raporty, a liczba interwencji strażaków przekroczy kilka tysięcy.

Prognozowany zasięg opadów w Polsce, 7 czerwca 2024 nad ranem

Ulewy powodują zalania i podtopienia, gdzie deszcz 7 czerwca 2024

Obecnie woda zaczyna opadać i trwa szacowanie szkód na południu Polski. Najważniejszy jest jednak fakt, że nie grozi nam wielkoobszarowa powódź. W najbliższych dniach opady zaczną mieć ponownie ograniczony i przelotny charakter. Opady będą bardzo lokalne i rzadsze, ponadto co najwyżej spowodują zalania tylko punktowo.

Prognozowane opady w Polsce, 9 czerwca 2024

Ulewy i powodzie błyskawiczne w Polsce, gdzie spadnie deszcz 9 czerwca 2024

Sytuacje może ponownie pogorszyć ewentualne przejście kolejnego układu niżowego z opadami, a obecnie taki system baryczny, zwłaszcza nad regionami południowo wschodnimi jest wskazywany między około 9-10 czerwca, aczkolwiek prognozy te są jeszcze niepewne i mogą ulec zmianie. Wymagają dalszego monitorowania.

Polecamy: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Wiemy, co przyniesie czerwiec w Polsce

Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie za okres najbliższego tygodnia do 11 czerwca 2024

Ulewy i zalania w Polsce, prognozy anomalii opadów do 11 czerwca 2024

Najnowsze prognozy sezonowe opadów na czerwiec dla Polski w porównaniu do wcześniejszych, z powodu innego rozmieszczenia układu barycznego nad Europą uległy zmianie. Wygląda na to, że miesiąc ten ostatecznie zakończy się w zależności od regionów z sumą opadów powyżej lub w normie. Opadów poniżej może być niewiele.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!