| |
Zagrożenie!
Ulewy i burze z gradem nadciągną z południa. Możliwe podtopienia i zalania. Benedikt namiesza w pogodzie

Ulewy i burze z gradem nadciągną z południa. Możliwe podtopienia i zalania. Benedikt namiesza w pogodzie

Odliczamy już godziny do załamania pogody, jakie po blisko tygodniowym okresie panowania wyżu Tina przyniesie nadciągający z południa Europy niż Benedikt. Jego centrum 15 maja znajdzie się bezpośrednio nad Polską. Strefa opadów z nim związana będzie się z połdunia przesuwać w głąb kraju już najbliższej nocy. Cyklon przyniesie ulewy, a także burze z gradem, zwłaszcza w trakcie dnia. Miejscami opady mogą być intensywne. Niewykluczone są lokalne zalania i podtopienia.

Położenie niżu Benedikt i zasięg jego opadów nad Europą z kierunkiem przemieszczania o godzinie 10:10, 14 maja 2023. Dane: RainViewer

Ulewy i burze, możliwe zalania i podtopienia, cyklon Benedikt, maj 2023

Na aktualnych danych radarowych i zdjęciach satelitarnych doskonale widać, jak niż z południa Europy nabierający wilgoci w basenie Morza Śródziemnego w ciągu najbliższej doby przełamie obszar wyżowy nad Polską i wkroczy z południa ze strefą ciepłego i następnie chłodnego wycinku frontu atmosferycznego. 

Pochmurny obszar niżowy nad południową Europą zbliżający się nad jeszcze pogodną Polskę z ustępującym wyżem o godzinie 10:10, 14 maja 2023. Dane: Eumetsat

Załamanie pogody obejmie Polskę, będą burze z gradem i ulewy, możliwe zalania i podtopienia, maj 2023

W kolejnych godzinach warto szczególnie na danych radarowych obserwować, jak obszar zachmurzenia i opadów będzie się stopniowo z południa wdzierał w głąb Polski. Już w niedzielę 14.05 późnym popołudniem lub wieczorem opady deszczu pojawią się miejscami na Dolnym i Górnym Śląsku, Opolszczyźnie oraz w Małopolsce. Nocą na 15 maja strefa frontowa opadów przesunie się na północ i do poniedziałkowego 15.05 poranka dotrze do obszaru szczególnie, od Kujaw przez Wielkopolskę, Ziemie Lubuską, Łódzką i Świętokrzyską po Podkarpacie. Lokalnie popada również w regionach ościennych.

Prognozowany niż Benedikt nad Polską o godzinie 14:00, 15 maja 2023

Zalania i podtopienia, niż Benedikt przyniesie burze i ulewy z gradem, 15 maja 2023 

W poniedziałek 15.04 w ciągu dnia niż z opadami będzie się przesuwał na północ i północny wschód kraju aż deszcz dotrze także nad Bałtyk, Warmię, Mazury i Podlasie. W tym czasie w rejonie centrum niżu, a także na południe od niego wzrośnie niestabilność powietrza i pojawią się warunki do rozwoju burz z ulewnym deszczem i gradem, zwłaszcza między Dolnym i Górnym Śląskiem, Opolszczyzną, Ziemią Łódzką i Wielkopolską po Małopolskę. Dokładną prognozę prawdopodobieństwa burz na poniedziałek 15.05 w Polsce opublikujemy w stosownym czasie w zakładce prognoza burz.

Prognozowany zasięg chwiejnego powietrza w Polsce wskazujący miejscami na rozwój burz o godzinie 17:00, 15 maja 2023

Burze w Polsce z gradem, prognoza 15 maja 2023

Miejscami w czasie przejścia niżu Benedikt w Polsce spadnie do 10-30 mm wody na m2 ziemi, a lokalnie w czasie burz niewykluczone jest skumulowana suma nawet 40 mm. Kolejna strefa frontowa wydajna opadowa związana z wędrującym nowym niżem z południa Europy spodziewana jest w naszym kraju szczególnie 17 maja. Więcej o pogodzie na kolejne dni dowiecie się w najnowszej prognozie długoterminowej na którą zapraszamy niebawem.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!