| |
Zagrożenie!
Ulewy i burze wkroczą do Polski. Deszcz nasunie się ze wschodu. Możliwe lokalne podtopienia

Ulewy i burze wkroczą do Polski. Deszcz nasunie się ze wschodu. Możliwe lokalne podtopienia

Nad Polską czeka nas ciekawszy okres w pogodzie, bo na zachodzie i północnym zachodzie będzie pojawiał się upał stopniowo przesuwający się w głąb kraju, a na południowym wschodzie zaznaczy się większy dynamizm w atmosferze związany z adwekcją wilgotnego i chwiejnego powietrza znad Morza Czarnego i Azowskiego. Wystąpią ponownie burze i opady deszczu, lokalnie z gradem. Powietrze to jest bardzo zasobne w wilgoć, dlatego miejscami spodziewane są również ulewy. Nie możemy wykluczyć lokalnych zalań i podtopień, gdyż suma opadów miejscami między 12-16 sierpnia może wynieść do około 25-90 mm wody. Nagle anomalia opadów na południowym wschodzie Polski będzie powyżej normy klimatycznej.

Prognozowane ulewy i burze na południowym wschodzie Polski. Prognozowana suma opadów do 16 sierpnia 2022, model ICON

Ulewy i burze wkroczą ze wschodu do Polski, prognoza sumy opadów do 16 sierpnia 2022

Opady deszczu i burze pojawią się szczególnie we wschodniej i południowo wschodniej Polsce już w ciągu najbliższej doby. W tym czasie popada miejscami szczególnie na obszarze od Lubelszczyzny przez Ziemie Świętokrzyską, południe Mazowsza, Podkarpacie po Małopolskę. Zalecamy w tym czasie sprawdzać gdzie jest burza.

Prognozowany zasięg opadów i lokalnych burz w Polsce, do godziny 23:00, 12 sierpnia 2022

Burze i ulewy wkroczą ze wschodu do Polski, mapa opadów 12-13 sierpnia 2022

W nocy opady deszczu, miejscami przelotne, ale intensywne z izolowanymi burzami będą się dalej ze wschodu przemieszczać na zachód i południowy zachód.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce, do godziny 02:00, 13 sierpnia 2022

Gdzie popada i zagrzmi, ulewy w Polsce, mapa opadów noc 12/13 sierpnia 2022

Tradycyjnie przygotowaliśmy stosowną prognozę prawdopodobieństwa burz dla Polski na najbliższą dobę 12/13.08. Wskazuje ona, gdzie występuje umiarkowane ryzyko burzy i miejscami intensywnych opadów deszczu do sobotniego 13.08 poranka.

Prognoza burz dla Polski, 12/13 sierpnia 2022

Prognoza burz dla Polski, 12/13 sierpnia 2022

Burze znad Ukrainy już zaczynają się nasuwać nad wschodnią i południowo wschodnią Lubelszczyznę. W następnych godzinach będą stopniowo przemieszczać się miejscami na zachód i południowy zachód w wyznaczonym obszarze.

Prognozowany zasięg opadów i miejscami burz w Polsce. Sobota 13 sierpnia 2022 po południu

Burze i ulewy w Polsce, mapa opadów 13 sierpnia 2022

W sobotę 13.08 w ciągu dnia nadal będzie występować możliwość pojawienia się przelotnych opadów deszczu i burz szczególnie nad południową i południowo wschodnią Polską, gdzie będzie zalegać i napływać chwiejna i wilgotna masa powietrza znad Morza Czarnego. Strefy wilgoci będą podsyłane do Polski przez formujący się niż nad tym morzem.

Aktualnie prognozowana suma opadów do 16 sierpnia 2022. Model ECMWF

Ulewy w Polsce, mapa opadów do 16 sierpnia 2022

Na powyższych mapach opadów dwóch wybranych modeli widzimy różnicę w prognozie sumy opadów dla poszczególnych regionów, ale generalnie należy przyjąć, że w najbliższych dniach najwięcej deszczu spadnie miejscami na wschodzie i południowym wschodzie Polski. Będzie to zmiana względem wcześniejszych prognoz, gdyż takie sumy opadów nie były prognozowane jeszcze tydzień temu. Nagle ujemna anomalia opadów na południowym wschodzie kraju zmieni się na dodatnią w tym konkretnym okresie.

Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie, za okres 12-18 sierpnia 2022. Wyraźna zmiana na południowym wschodzie kraju

Opady deszczu i burze w Polsce, mapa anomalii opadów do 18 sierpnia 2022

Mimo to, w Polsce pojawi się zapowiadany upał i fala upałów. Najpierw wystąpi na zachodzie i północnym zachodzie kraju, a później zacznie się przemieszczać w głąb na wschód. Po odsunięciu się stref opadów i burz, upał w nowym tygodniu dotrze również do dzielnic południowo wschodnich, gdzie będzie parno i duszno. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!