| |
Zagrożenie!
Ulewy i burze przejdą przez Polskę. Spadnie ponad 60 litrów wody. Będzie ryzyko zalań i podtopień

Ulewy i burze przejdą przez Polskę. Spadnie ponad 60 litrów wody. Będzie ryzyko zalań i podtopień

Minionej doby nad Polskę wkroczył chłodny front atmosferyczny niosący opady deszczu i lokalne burze, ale także niższe temperatury. W rejonie frontu nad południowo wschodnimi regionami kraju dojdzie do zaburzenia falowego na froncie i powstanie niewielki płytki niż. W jego rejonie pojawią się wielkoskalowe opady deszczu i lokalne ulewy z burzami. Miejscami może spaść ponad 20-60 litrów wody na m2 ziemi w ciągu najbliższej doby. Wzrośnie poziom wody w rzekach, a lokalnie mogą wystąpić także zalania i podtopienia.

Opady deszczu wkroczą nad południowo wschodnią Polskę. Zasięg opadów o godzinie 10:10, 23 września 2023. Dane: Rainviewer

Ulewy i burze przejdą przez Polskę do 24 września 2023, wzrośnie poziom wody w rzekach, będą zalania

Na danych radarowych widać, że z południa nad południowo wschodnią Polskę zbliża się fala opadów deszczu, w którą lokalnie mogą być wbudowane komórki burzowe i właśnie w ich rejonie spadnie najwięcej deszczu, zwłaszcza miejscami między południem Śląska, południem, centrum i wschodem Małopolski, Podkarpaciem, południowo wschodnimi dzielnicami Ziemi Świętokrzyskiej po częściowo Lubelszczyznę, zwłaszcza na południu tego regionu.

Prognozowane sumy opadów w Polsce do 24 września 2023 bez uwzględnienia opadów konwekcyjnych. Model ARPEGE

Ulewy i burze w Polsce, fala na froncie będą zalania prognoza opadów do 24 września 2023

Zupełnie inny wariant przedstawiają modele pogodowe dużej rozdzielczości przy uwzględnieniu wbudowanych opadów konwekcyjnych. W takim przypadku na wymienionym obszarze miejscami może spaść ponad 20-60 litrów wody na m2 ziemi, a lokalnie nawet 70 mm. Jeśli takie sumy opadów wystąpią w krótkim czasie, to realne będą lokalne zalania i podtopienia.

Prognozowane sumy opadów w Polsce przy uwzględnieniu lokalnych burz do 25 września 2023

Ulewy i burze wkroczą do Polski, będą zalania i wzrośnie poziom wody do 24 września 2023

Punktowo w czasie burz spodziewamy się także nasilenia wiatru do około 50-70 km/h. Niewykluczony jest również lokalny drobny grad. Główna fala opadów wkroczy wieczorem do południowej i południowo wschodniej Polski i nocą z soboty na niedzielę 24.09 będzie się przesuwać w głąb kraju na północny wschód.

Prognoza burz dla Polski do godziny 08:00, 24 września 2023

Prognoza burz dla Polski 24 września 2023

Nocą najmocniej popada między Małopolską przez Podkarpacie, częściowo Ziemie Świętokrzyską po Lubelszczyznę. W niedzielę 24.09 opady miejscami jeszcze się utrzymają, ale ich natężenie będzie słabsze i zacznie być przelotne. Nieco dłużej opady utrzymają się w rejonach podgórskich, zwłaszcza w Małopolsce.

Prognozowany zasięg opadów w Polsce o godzinie 05:00, 24 września 2023

Nocne ulewy i burze w Polsce, prognoza opadów 24 września 2023

Zalecamy w kolejnych godzinach śledzenie najnowszych wskazań radarów pogodowych. W przypadku sprawdzenia się prognoz sum opadów należy się liczyć ze wzrostem poziomu wody w rzekach i potokach, a lokalnie także z możliwością wystąpienia zalań lub podtopień.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!