| |
Zagrożenie!
Ulewy i burze przechodzą przez Polskę. Powodują zalania i podtopienia. Front sunie na wschód

Ulewy i burze przechodzą przez Polskę. Powodują zalania i podtopienia. Front sunie na wschód

Nad Polskę wkroczyła kolejna fala ulewy, która tym razem przechodzi z zachodu na wschód kraju. W zachmurzeniu frontowym rozwiną się również burze, które dodatkowo w ich rejonie spotęgują opady deszczu. Miejscami będą możliwe zalania i podtopienia. Największe opady do czwartku 27 lipca mają wystąpić miejscami w regionach południowo wschodnich kraju między Lubelszczyzną, Podkarpaciem i Małopolską. Sumy opadów z ostatnich kilkudziesieciu godzin już miejscami przekraczają 30-60 litrów wody na m2 ziemi.

Skutki ulewy w Polsce na Podkarpaciu w powiecie dębickim, 25 lipca 2023. Foto: FB OSP Zawada

Ulewy i burze przechodzą przez Polskę, będą zalania i podtopienia w kilku regionach, lipiec 2023

Po przejściu burz i ulew nad dzielnicami południowo wschodnimi kraju, minionej nocy z zachodu nad Polskę wkroczyła kolejna fala opadów, która przemieszcza się obecnie w głąb kraju na wschód i południowy wschód, gdzie w chwiejnym powietrzu przy ruszeniu konwekcji ulegnie ponownie zintensyfikowaniu w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Ulewa z lokalnymi burzami przechodzi przez Polskę. Zobrazowanie zachmurzenia z którego pada deszcz o godzinie 10:00, 26 lipca 2023. Dane: Eumetsat

Ulewa z burzami przechodzi nad Polską, zalania i podtopienia w kilku regionach do 27 lipca 2023

Strefa frontowa związana również z płytkim niżem przesuwającym się nad Ukrainę przejdzie przez szczególnie południowe i południowo wschodnie dzielnice Polski do czwartku 27 lipca. Największe sumy opadów zostaną zanotowane w rejonie lokalnych rozproszonych burz rozwijających się w chwiejnym i wilgotnym powietrzu zalegającym szczególnie między Małopolską, Podkarpaciem i Lubelszczyzną.

Skutki ulewy i burz w Polsce na Podkarpaciu w powiecie dębickim w rejonie rzeki Zawadka, 25 lipca 2023

W ostatnich kilkudziesięciu godzin bardzo dużo deszczu spadło szczególnie między wschodnią Małopolską i zachodnimi dzielnicami Podkarpacia. Przykładem jest Pilzno, gdzie na tamtejszej stacji meteorologicznej IMGW zanotowano już 60 mm wody. Ponadto spadło 50 mm w Jaśle i Tuchowie, 36 mm w Sędziszowie Małopolskim i Zawadzie koło Dębicy oraz 31 mm w Tarnowie. Na tym nie koniec, bo kolejna strefa opadów zbliża się z zachodu.

Prognoza zasięgu ulewy w Polsce do godziny 17:00, 26 lipca 2023

Ulewy i burze przyniosą zalania w Polsce, prognoza opadów do 27 lipca 2023

Miejscami rozwiną się także rozproszone burze wbudowane w zachmurzenie frontowe. Pierwsze zjawiska już wystąpiły w rejonie Krakowa, szczególnie na południe od miasta, a obecnie burza dociera w rejon Bochni.

Prognoza burz dla Polski do godziny 08:00, 27 lipca 2023

Prognoza burz dla Polski do 27 lipca 2023, ulewy i postopienia

Z upływem popołudnia i wieczorem strefa opadów rozszerzy się o dzielnice wschodnie z lekkim przesunięciem na północny wschód szczególnie w kierunku Lubelszczyzny znad Podkarpacia.

Prognoza zasięgu ulewy w Polsce do godziny 23:00, 26 lipca 2023

Ulewy i burze nad Polską, prognoza opadów do 27 lipca 2023

Modele numeryczne mają spore problemy z oszacowaniem dokładnej sumy opadów w południowo wschodniej Polsce, co wynika z trudnych do przewidzenia opadów pochodzenia burzowego, gdyż to właśnie w ich rejonie popada najmocniej.

Prognozowana suma opadów do 27 lipca 2023 według modelu ARPEGE

Prognoza sumy opadów w Polsce do 28 lipca 2023, gdzie spadnie najwięcej deszczu

Francuski model ARPEGE wylicza największe sumy opadów miejscami między południową i wschodnią Małopolską przez Podkarpacie po południowe i południowo wschodnie dzielnice Lubelszczyzny.

Prognoza sumy opadów w Polsce do godziny 11:00, 27 lipca 2023

Front i burze z ulewami w Polsce, gdzie będą zalania do 28 lipca 2023

Model ECMWF wylicza podobnie regiony najbardziej narażone na ulewne opady deszczu, przy czym największe sumy opadów wskazuje na obszar południowych dzielnic Lubelszczyzny po południowo wschodnie krańce Mazowsza. Zalecamy śledzenie bieżących zobrazowań radarowych na których dokładnie widać, gdzie faktycznie pada i z jakim natężeniem.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!