| |
Zagrożenie!
Pogoda. Zbiorniki przeciwpowodziowe spełniły zadanie i uratowały południową i południowo zachodnią Polskę przed wielką wodą. Sprawdzian zbiornika Racibórz

Pogoda. Zbiorniki przeciwpowodziowe spełniły zadanie i uratowały południową i południowo zachodnią Polskę przed wielką wodą. Sprawdzian zbiornika Racibórz

Okres między 12, a 14 października 2020 w Polsce przyniósł zapowiadaną falę ulew związana z niżem genueńskim. Lokalnie zanotowano nowe październikowe dobowe rekordy sumy opadów. Tak było m.in. w Katowicach, Lesznie, Wieluniu, Wrocławiu i Opolu. W ciągu doby potrafiło spaść ponad 30-40 mm wody na znacznym obszarze kraju.

Zasada działania zbiornika Racibórz Dolny

Z tego powodu na Odrze i Wiśle powstała fala wezbraniowa. Jej kulminacja przechodzi aktualnie przez Warszawę i Wrocław. W wielu miejscach pojawiły się lokalne podtopienia i zalania, ale na szczęście udało się uniknąć najgorszego, czyli powodzi.

Suma opadów w Polsce, od 12, do 14 października 2020. Miejscami spadło ponad 50-100 mm wody!

Ulewy w Polsce 12-14 października 2020, uniknięto powodzi, zbiorniki przeciwpowodziowe i retencyjne

Jak się okazuje, swoje zadanie spełniły zbiorniki przeciwpowodziowe - informują Wody Polskie. Przykładem może być zbiornik Racibórz Dolny, który zretencjonował około 50 mln m3 wody. Tymczasem rezerwa zbiornika wynosi około 135 mln m3. Redukcja fali wezbraniowej w momencie kulminacji wyniosła około 30%, wpływając na poprawę bezpieczeństwa terenów usytuowanych poniżej zbiornika. Rezerwa powodziowa, którą dysponuje zbiornik wynosiła aż 75%!

Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny, 17 października, godzina 10:00. Foto: Czeska Fotografia

Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny październik 2020

Kolejnym przykładem jest zbiornik przeciwpowodziowy górnej Odry - ZW Nysa i ZW Otmuchów. Od wczoraj 18.10 trwa proces zwiększania odpływów z tych zbiorników. Zbiornik Otmuchów był wypełniony w 80%, a zbiornik Nysa posiadał 85% wypełnienia. Oba zbiorniki spełniły swoje zadanie. Zwiększenie odpływu na zbiornikach jest niezbędne ze względu na konieczność zachowania wystarczającej rezerwy powodziowej.

Wszystkie zbiorniki pracują zgodnie z instrukcjami gospodarowania wodą. Pracownicy Wód Polskich 24/h monitorują sytuację na rzekach i zbiornikach wodnych.

DobraPogoda24, Wody Polskie


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!