| |
Zagrożenie!
Ulewa zbliża się do Polski. Załamanie pogody przyniesie niż Zelda. Spadnie ponad 50 litrów wody

Ulewa zbliża się do Polski. Załamanie pogody przyniesie niż Zelda. Spadnie ponad 50 litrów wody

Lato w pierwszej połowie lipca w Polsce nadal nas nie rozpieszcza. Umiarkowane i niskie temperatury, częste rozproszone i przelotne opady deszczu i lokalne burze z silnymi porywami wiatru skutecznie utrudniają nam planowanie wypoczynku na świeżym powietrzu. Na tym jednak nie koniec, bo między 12/13 lipca na wschodzie Polski wystąpią ulewy związane z niżem Zelda z centrum nad Białorusią. Miejscami na obszarze, od Podlasia i Mazur przez wschodnie Mazowsze, Lubelszczyznę po wschodnie i północno wschodnie Podkarpacie spadnie do 20-60 mm wody, a lokalnie na północnym wschodzie Polski suma opadów może być większa.

Prognozowana ulewa na wschodzie Polski. Przewidywana suma opadów do 13 lipca 2022. Model ECMWF

Ulewa zbliża się do Polski, opady deszczu przyniesie niż Zelda, mapa opadów 12-13 lipca 2022

Obecnie nad Polską zaznacza się niż górny i niebawem skończy się jego wpływ na warunki atmosferyczne. Jego miejsce między 12/13 lipca zajmie niż Zelda znad Białorusi. Strefa opadów deszczu z nim związana zaznaczy się nad wschodnią Polską między wtorkiem i środą. Opady najpierw pojawią się nad Podlasiem i Mazurami, a później zaczną się przesuwać na południe wzdłuż wschodniej ściany Polski.

Ulewa na wschodzie Polski. Prognozowany zasięg opadów, do godziny 23:00, 12 lipca 2022

Ulewa na wschodzie Polski, niż Zelda, mapa opadów 12 lipca 2022

Mimo, że od ulewy dzieli nas kilkadziesiąt godzin, to zasięg opadów deszczu i prognozowana suma opadów w poszczególnych regionach kraju różni się w zależności od użytego modelu. Wynika to z faktu niepewnego dokładnego umiejscowienia ośrodka niżowego nad Białorusią i dość mało danych wejściowych przesyłanych ze wschodniej Europy do opracowania numerycznych prognoz pogody.

Prognozowane położenie niżu Zelda nad Białorusią, 12/13 lipca 2022

Niż Zelda, ulewy na wschodzie Polski, mapa ciśnienia i opadów 12 lipca 2022

Niż kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara skieruje do wschodniej Polski strefę wielkoskalowych opadów deszczu. Opady te będą blokowane przez układ wyżowy znad zachodniej Europy, dlatego nie będą mieć możliwości przesunięcia się w głąb kraju. Muszą się więc wypadać nad wschodnią Polską.

Ulewy we wschodniej Polsce. Prognozowana suma opadów, do 13 lipca 2022. Model ICON

Ulewy we wschodniej Polsce, mapa opadów 12-13 lipca 2022, niż Zelda

Największe sumy opadów prognozuje obecnie model dużej rozdzielczości SWISS HD ECMWF. Według aktualnych wyliczeń, najwięcej deszczu spadnie od Podlasia i Mazur przez wschodnie Mazowsze, Lubelszczyznę po wschodnie i północno wschodnie Podkarpacie. Na tym obszarze może spaść około 20-60 mm wody, lokalnie więcej na północnym wschodzie.

Prognozowana suma opadów w Polsce, do 13 lipca 2022

Ulewy we wschodniej Polsce, mapa opadów, niż Zelda, 12-13 lipca 2022

Zalecamy, aby zasięg opadów związanych z niżem znad Białorusi śledzić między 12/13.07 bezpośrednio na danych radarowych, bo będą jeszcze możliwe korekty prognoz. Po odsunięciu się niżu Zelda, pogoda w całym kraju zacznie się poprawiać w kolejnych dniach, bo spadnie prawdopodobieństwo opadów, ponadto temperatury zaczną stopniowo rosnąć.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!