Ulewa zalała samochody na drogach. Powódź błyskawiczna zaskoczyła w centrum miasta. To oberwanie chmury
Nagłe i gwałtowne załamania pogody związane z burzami w Europie nadal obejmują kolejne regiony. Minionej doby oberwanie chmury powodujące powódź błyskawiczną zanotowano szczególnie w Rumunii, gdzie spadło w kilka godzin ponad 50-90 litrów wody na m2 ziemi. Woda zalała drogi i posesje oraz pola uprawne. Trudna sytuacja była w centrum zabetonowanych miast, bo miejscami woda sięgała szyb samochodów. Ulewy, zalania i powodzie zanotowano szczególnie w rejonie miejscowości Albesti, Kluż-Napoka, Krajowa, Bradesti i Filiasi.
Potężna ulewa przyniosła powódź błyskawiczną w Rumunii. Skutki oberwania chmury w mieście Krajowa, 24 września 2023. Foto: FB Meteoplus
W ostatnich prognozach burzowych zapowiadaliśmy, że w najbliższych dniach na gwałtowne zjawiska pogodowe, w tym ulewy, gradobicia i wichury będzie szczególnie narażony obszar południowej Europy między rejonem Włoch i Bałkanów. Dane meteorologiczne i liczne raporty jednoznacznie potwierdzają ekstremalne zjawiska atmosferyczne typowe dla sezonu letniego, a nie już trwającej jesieni.
Silne burze niosące grad, ulewy i wichury zanotowane w południowo wschodniej Europie w ciągu ostatniej doby do godziny 12:30, 25 września 2023
Wyjątkowo silna ulewa wystąpiła w rumuńskim mieście Krajowa położonym w okręgu Dolj. Dane ze stacji meteorologicznych wskazują na oberwanie chmury, bo sumy opadów sięgają od 50 do nawet 90 litrów wody na m2 ziemi. W zabetonowanych i obniżonych miejscach szybko doszło do akumulacji opadów na powierzchni.
Skutki powodzi błyskawicznej w Rumunii w mieście Krajowa, 24 września 2023
Ulewa w Krajowej zalała co najmniej 53 ulice. W konsekwencji wstrzymano ruch nie tylko samochodów, ale także tramwajów. Woda wdzierała się także na posesje i do domów miejscami w okręgu Dolj. Oberwaniu chmury towarzyszyły również wichury z wiatrem przekraczającym 80 km/h. Lokalnie połamane drzewa oraz zerwane poszycia dachów dodatkowo tarasowały drogi.
Uderzenie ulewy i wichury z burzami w Rumunii w rejonie Krajowej, 24 września 2023
Gwałtowne burze przenoszą się jeszcze bardziej na południe Europy. Najbliższej doby nawalne opady deszczu z gradem i wichurami są prognozowane szczególnie między południowymi Włochami i Grecją, gdzie wydano wysoki drugi stopień alertu pogodowego.
Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 26 września 2023
W Polsce nadal możemy być spokojni. Poprawę pogody w kolejnych dniach tygodnia zapewni nam antycyklon przesuwający się na wschód kontynentu. Oczekujemy w wielu regionach słonecznej aury z temperaturami wzrastającymi do około 24-29 st. C.
DobraPogoda24.pl