| |
Zagrożenie!
Ulewa wkroczy z południa. Spadnie 30-50 litrów wody. Będą podtopienia i wzrośnie poziom wody w rzekach

Ulewa wkroczy z południa. Spadnie 30-50 litrów wody. Będą podtopienia i wzrośnie poziom wody w rzekach

Przed nami kolejne istotne zmiany w pogodzie, jakie będą związane z podejściem strefy frontowej związanej z niżem z południa Europy. Na zachodzie i południu Polski wystąpią ulewy szczególnie na południowym zachodzie kraju. Najwięcej deszczu spadnie na Dolnym Śląsku miejscami około 30-50 litrów wody na metr kwadratowy ziemi. Wystąpią lokalne podtopienia oraz wzrośnie poziom wody w rzekach. Przejściowo w Sudetach wystąpią również opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Miejscami może spaść miesięczna norma opadów.

Aktualnie prognozowana suma opadów w Polsce do 15 kwietnia 2023. Model ECMWF

Ulewy z południa Europy wkroczą do Polski, spadnie miesięczna suma opadów, będą podtopienia i wzrośnie poziom wody w rzekach, prognoza opadów do 15 kwietnia 2023

Umiarkowane i miejscami okresowo intensywne opady deszczu przyniesie niż Rudolf, jaki obecnie powoduje śnieżyce w krajach alpejskich. Jego strefa frontowa sięgnie szczególnie południowej i zachodniej Polski. Najwięcej deszczu ma spaść na Dolnym Śląsku szczególnie w południowych powiatach.

Prognozowany zasięg opadów w Polsce o godzinie 11:00, 14 kwietnia 2023

Ulewa nasunie się do Polski, będą podtopienia i wyższy poziom wody w rzekach, prognoza opadów 14 kwietnia 2023

Strefa opadów związana z omawianym niżem zacznie wkraczać do południowo zachodniej Polski najbliższej doby. Deszcz o poranku w piątek 14.04 będzie padać na Dolnym Śląsku i stopniowo zacznie się rozszerzać w głąb zachodnich dzielnic kraju. W ciągu dnia deszcz sięgnie aż po Pomorze Zachodnie.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce o godzinie 17:00, 14 kwietnia 2023

Będą podtopienia, ulewa na południu i zachodzie Polski, prognoza opadów 14 kwietnia 2023

Dodatkowo w Sudetach w rejonie Śnieżki popada okresami również śnieg i deszcz ze śniegiem. Największe sumy opadów w Polsce są prognozowane na południu Dolnego Śląska. Miejscami może spaść nawet 30-50 mm wody na metr kwadratowy ziemi. To sporo, zwłaszcza, że lokalnie może zostać osiągnięta nawet miesięczna norma opadów. Jest to bardzo realne, bo np. w Kłodzku kwietniowa norma opadów wynosi 37,3 mm, a w Jeleniej Górze 41,5 mm.

Prognoza zasięgu ulewy i położenia niżu w Polsce o godzinie 23:00, 14 kwietnia 2023

Prognoza położenia niżu i zasięgu ulewy w Polsce, 14-15 kwietnia 2023

Sprawdziliśmy prognozy sumy opadów z porównaniem kilku modeli pogodowych. Prognozy są do siebie zbliżone i jednoznacznie wskazują na największe opady na Dolnym Śląsku. Miejscami może dojść do krótkotrwałych podtopień, ponadto w rzekach wzrośnie poziom wody. Sytuacja nie będzie jednak dramatyczna. Aktualny poziom wody na wodowskazach w tym regionie Polski na ogół utrzymuje się ze stanem średnim i lokalnie wysokim. Wyjątkiem jest posterunek w miejscowości Krzyżanowice oraz Zbytowa, gdzie obecnie jest stan ostrzegawczy.

Prognozowana suma opadów w Polsce do 16 kwietnia 2023. Model ARPEGE

Prognoza ulewy i sumy opadów w Polsce do 16 kwietnia 2023

W kolejnych dniach miejscami pojawią się w Polsce zanikające przelotne opady deszczu i lokalne burze. Od około 18-19 kwietnia na pogodę w całym kraju wpłynie wyż, który zapewni nam podmuch prawdziwej wyczekiwanej wiosny, bo cieplejszej i przeważnie dość pogodnej. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!