| |
Zagrożenie!
Ulewa w Rosji. Powódź błyskawiczna zalała Woroneż. Ulice zamieniły się w rwące rzeki

Ulewa w Rosji. Powódź błyskawiczna zalała Woroneż. Ulice zamieniły się w rwące rzeki

Ekstremalne zjawiska atmosferyczne w sezonie letnim coraz częściej dają o sobie znać w Europie. Do częstych gradobić w ostatnich dniach doszły nawalne opady deszczu, miejscami powodujące zalania i podtopienia, a nawet powódź błyskawiczną. Ulewny deszcz nie oszczędza również Rosji. Przykładem może być Woroneż, gdzie 13 czerwca ulewa w 30-40 minut zatopiła znaczną część miasta. Na obszarach niżej położonych głębokość wody sięgała co najmniej 50-100 cm. Ludzie poruszali się przez miasto w wodzie zanurzeni nawet do pasa. Wiele ulic nagle słało się nieprzejezdnych i zamkniętych. Woda zalała piwnice i uszkodziła dziesiątki samochodów i autobusów.

Ulewa w Woroneżu. Skutki nawalnych opadów deszczu, 13 czerwca 2022. Foto: Kanał Woroneż 1

Ulewa i powódź w Rosji, zalany Woroneż, 13 czerwca 2022, zdjęcia

Ulewa uderzyła w Woroneż około godziny 15:55 czasu polskiego. Nie wiemy ile spadło deszczu w centrum ulewy. Możemy jedynie bazować na szacunkach na podstawie oddalonych stacji. Na jednej z nich znajdującej się na osiedlu Ramoń położonej około 28 km od centrum Woroneża widnieje suma opadów 31,6 mm w 30 minut, a na stacji oficjalnej w Woroneżu 18,1 mm. Nie są to jednak pomiary z całą pewnością z rejonu głównego rdzenia burzy i opadów. Niewykluczone, że suma opadów w rejonie powodzi błyskawicznej mogła być ponad 2 razy większa.

Skutki ulewy i powodzi błyskawicznej w Woroneżu w Rosji, 13 czerwca 2022. Foto YT

Ulewa i powódź w Rosji, Woroneż, 13 czerwca 2022. Nagrania i zdjęcia

Rosjanie w mediach społecznościowych komentowali, że z nieba lało się jak z rogu obfitości. W ciągu kilkudziesięciu minut drogi zamieniły się w rwące rzeki. Samochody i autobusy zanurzone w wodzie wyglądały jak gondole płynące przez kanały Wenecji. W wielu miejscach miasta samochody były zanurzone tak bardzo w wodzie, że nie było widać reflektorów.

Skutki ulewy w rosyjskim Woroneżu

Z nagrań i zdjęć zamieszczonych w sieci wynika, że najgorzej było na dzielnicy Sowieckiej w Woroneżu. Jeden z samochodów prawie całkowicie zniknął pod wodą.

Skutki powodzi błyskawicznej w Woroneżu, 13 czerwca 2022. Foto: Artem Tsyparkin

Ulewa i powódź w Rosji, zalany Woroneż, 13 czerwca 2022, relacja

Co ciekawe, 13 czerwca 2022 roku, obwód Woroneża obchodził 88 rocznicę powstania. Pogoda jednak nie wpisywała się w uroczystości rocznicowe.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!