
Ulewa w godzinę zalała Zamość. Spadło ponad 140 litrów wody. Oberwanie chmury jest rekordowe
Prognozy zapowiadające ogromne ulewy przy przechodzeniu frontu burzowego z nawałnicami w Polsce sprawdzają się w ostatnich dniach na naszych oczach. Miejscami sumy opadów są ogromne i powodują nie tylko zalania, ale także powodzie błyskawiczne. Kolejny nowy rekord opadów zanotowano tym razem w Zamościu na Lubelszczyźnie, gdzie oberwanie chmury zalała miasto w godzinę.
Skutki rekordowej ulewy w Zamościu, 21 sierpnia 2024. Foto: Rafał Zwolak
Front burzowy z ulewami zalega jeszcze na południowym wschodzie Polski, zwłaszcza między Lubelszczyzną i Podkarpaciem, gdzie padami miejscami intensywnie. Opady w kolejnych godzinach odsuną się za naszą wschodnią granicę, ale wcześniej spowodują zalania i lokalne powodzie błyskawiczne.
Prognoza zasięgu odsuwającej się ulewy ze wschodniej Polski o godzinie 21:00 w nocy na 22 sierpnia 2024
W niestabilnym powietrzu przy wysokiej wilgotności szczególnie pogoda w Zamościu dała się we znaki mieszkańcom wschodniej Polski w ostatnich godzinach. Wystarczyła zaledwie godzina, aby oberwanie chmury zalało drogi i budynki. W ciągu tej godziny spadło 88,3 mm wody, a suma opadów za ostatnie 4 godziny osiągnęła 139,8 mm i jeszcze pada, a tym samym całkowita suma opadów przekroczy 140 litrów wody na m2 ziemi. Został więc pobity rekord dobowy opadów w Zamościu, który według danych IMGW poprzednio wynosił 89,9 mm i pochodził z 31 maja 1980 roku. O rekordowej ulewie informuje również Rafał Zwolak prezydent Zamościa - Nawet nowe inwestycje drogowe nie są w stanie poradzić sobie z odprowadzeniem takiej ilości wody. Ulice Starowiejska i Sikorskiego są zablokowane. Podobnie na Szczebrzeskiej i Kilińskiego. Zebrany sztab kryzysowy jeździ, reaguje na podtopienia i ocenia straty. Zalane są piwnice, garaże. Martwię się o nasze przedszkola i szkoły, które pod koniec czerwca ucierpiały - podaje na FB. Kolejne raporty mówią także o zalanej szkole rolniczej w Zamościu.
Prognozowane ulewy z wyszczególnieniem dla Lubelszczyzny do 22 sierpnia 2024
Ulewy tego typu są często wskazywane w najbardziej szczegółowych prognozach numerycznych uwzględniających parametry konwekcyjne, ale również one nie są w stanie precyzyjnie wskazać rejonów najbardziej narażonych. Na przykładowej najnowszej prognozie dla Lubelszczyzny widzimy, że lokalnie sumy opadów były wyliczane do 100 litrów wody na m2 ziemi, a w praktyce miejscami spadło więcej, co ma także związek z punktowymi warunkami atmosferycznymi, w tym stacjonarnym charakterem ulewy lub przechodzeniem kilku przez ten sam obszar. Na szczęście kolejnej doby czeka nas przejściowe wytchnienie od gwałtownych zjawisk.
Sprawdź: Pogoda na czwartek 22 sierpnia. Antycyklon Otto nad Polską. Poczujemy podmuch ochłodzenia
Źródło: DobraPogoda24.pl, IMGW-PIB