| |
Zagrożenie!
Ulewa w dwie godziny zmieniła się w powódź. Spadło 50 litrów wody. Żywioł zaskoczył kierowców na drogach

Ulewa w dwie godziny zmieniła się w powódź. Spadło 50 litrów wody. Żywioł zaskoczył kierowców na drogach

Kontynuujemy śledzenie gwałtownych zjawisk pogodowych w Europie związanych z burzami. W ostatnich dniach pojawiło się sporo gradobić, ale również nagłych ulew powodujących zalania i potopienia, w tym powodzie błyskawiczne nie tylko w Polsce. Kolejny przykład pochodzi z Łotwy, gdzie kilkugodzinne oberwanie chmury zalało wiele ulic, budynków i piwnic w Rydze. Woda wdarła się także do podziemnych parkingów. Kierowcy zostali dosłownie zaskoczeni przez żywioł na drogach, które zaczęły przypominać jeziora i rzeki.

Silna ulewa i powódź błyskawiczna na Łotwie w Rydze, 18 sierpnia 2023. Foto FB Guna Balode

Ulewa i oberwanie chmury z powodzią na Łotwie w Rydze sierpień 2023

W prognozach konsekwencji ocieplenia klimatu jednoznacznie jest wskazany wzrost częstotliwości ryzyka powodzi błyskawicznych w wielu regionach Europy, w tym także w Polsce i to niestety w tym wieku zaczynamy obserwować coraz częściej. Liczba dni z nawalnym deszczem, zwłaszcza w czasie burz rośnie i to jest fakt nie do podważenia. Coroczne lokalne bicie rekordów dobowych sum opadów w różnych regionach tylko potwierdza, to co w minionych latach było prognozowane. Sumy opadów sięgające 50-200 mm w kilka godzin zaczynają być nową normą.

Silne burze niosące ulewy, zalania i powodzie oraz gradobicia z silnym wiatrem zanotowane w rejonie Łotwy i Polski między 18-20 sierpnia 2023

Ulewy i powodzi błyskawiczne na Łotwie, zalane drogi w Rydze sierpień 2023

Z danych meteorologicznych i licznych relacji wynika, że ulewa w Rydze w ciągu zaledwie dwóch godzin przyniosła sumy opadów miejscami sięgające aż 50 litrów wody na m2 ziemi. Na początku pojawiło się kilka izolowanych komórek burzowych, które pod wieczór zorganizowało się w burze wielokomórkową z nawalnym deszczem. Z uwagi na bardzo wolne przemieszczanie burz z powodu słabego przepływu powietrza w troposferze doszło do szybkiej akumulacji opadów na powierzchniach szczególnie zabetonowanych w tym na drogach.

Ulewa zalewająca drogi na Łotwie w Rydze, 18 sierpnia 2023

Woda zaczęła szybko zalewać drogi, piwnice, partery budynków, ale również wdarła się do podziemnych parkingów oraz do budynków użyteczności publicznej, w tym do restauracji. Miejscami centrum stolicy Łotwy na drogach przypominało nowo powstałe jeziora. System kanalizacji zupełnie sobie nie poradził i nie był w stanie odprowadzić takich ilości wody. Nagranie uderzenia żywiołu w centrum miasta robi niesamowite wrażenie.

Skutki powodzi błyskawicznej na Łotwie w Rydze, 18 sierpnia 2023

Z silnymi burzami w najbliższych dniach w Europie nadal nie będziemy się rozstawać, aczkolwiek ich zasięg nadal będzie ograniczony. W rejonie gwałtownych komórek spodziewamy się ulewnego deszczu, gradobić i wiatru o sile wichury. Najbliższej doby silne burze wystąpią szczególnie miejscami na Bałkanach, w tym w Rumunii, Serbii po Albanię. Gwałtowne burze gradowe będą szczególnie możliwe w rejonie południowych Włoch.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 21 sierpnia 2023

Prognoza burz dla Europy 21 sierpnia 2023

Z kolei w Polsce izolowane burze rozwiną się lokalnie, głównie we wschodnich i północnych regionach. Punktowo zjawiska mogą być dość silne.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!