| |
Zagrożenie!
Ulewa przejdzie przez Polskę. Spadnie ponad 30 litrów wody. W tych regionach będą podtopienia

Ulewa przejdzie przez Polskę. Spadnie ponad 30 litrów wody. W tych regionach będą podtopienia

Warunki pogodowe w Polsce nie zamierzają się ustabilizować, bo w najnowszych prognozach widnieje kolejna ulewa, która przejdzie przez nasz kraj między wtorkiem i środą. Miejscami spadnie ponad 30 litrów wody na m2 ziemi i lokalnie dojdzie do podtopień. Umiarkowane i chwilami intensywne opady deszczu przyniesie nowa strefa związana z niżem wędrującym z południa na północy wschód. Jego opady obejmą nasz kraj. Będą to kolejne nietypowe większe opady deszczu w październiku na obszarze Polski.

Ulewy przejdą przez Polskę i będą lokalne podtopienia między 24-25 października 2023

Ulewa przejdzie przez Polskę i będą podtopienia, prognoza opadów 24-25 października 2023

Minionej doby pojawiła się nad krajem ulewa, która spowodowała podtopienia i zalania w wielu miastach, w tym szczególnie w Warszawie, Łodzi i Białymstoku, ale obecnie strefa tego niżu jest już poza Polską i przez Białoruś przesuwa się nad Rosję. Na tym jednak nie koniec, bo nadal będziemy pozostawać w obszarze w obniżonego ciśnienia w aktywnej cyrkulacji strefowej, w której będą się tworzyć i przechodzić kolejne ośrodki niżowe. Nowy płytki niż znajdzie się w rejonie Polski już kolejnej doby szczególnie w nocy na 25 października.

Ulewy wkroczą nad Polskę, przejdzie kolejny niż. Prognozowany zasięg opadów do godziny 23:00, 24 października 2023

Niż przyniesie ulewy w Polsce, będą podtopienia, prognoza opadów na noc 25 października 2023

Strefa opadów deszczu związana z przejściem omawianego niżu pojawi się nad Polską już wieczorem we wtorek i nocą na środę będzie się przemieszczać w głąb kraju od zachodu i południa. Mocniej szczególnie popada miejscami na południu między południem Śląska, Małopolski i Podkarpacia, gdzie orografia terenu przyczyni się do intensyfikacji opadów.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce do godziny 03:00, 25 października 2023

Ulewy spowodowują podtopienia w Polsce, prognoza opadów deszczu 25 października 2023

Druga strefa bardziej intensywnych opadów deszczu w tym czasie jest prognozowana na północy kraju, zwłaszcza między Pomorzem Gdańskim, Warmią, Mazurami i Podlasiem. Centrum płytkiego niżu nad południowo wschodnią Polską pojawi się w środę nad ranem.

Prognoza położenia niżu nad Polską i zasięgu opadów nad Europą o godzinie 08:00, 25 października 2023

Ulewy przyniesie niż w Polsce, gdzie spadnie deszcz i będą podtopienia, prognoza opadów 25 października 2023

Prognozy sumy opadów oparte o model ECMWF wskazują w wielu regionach osiągnięcie lub nieznaczne przekroczenie 10-30 litrów wody na m2 ziemi. To wystarczy, aby lokalnie doszło do podtopień i zalań, zwłaszcza jeśli spadną w krótkim czasie, ponadto po poprzednich opadach jest wilgotno i ziemia nie ma tendencji do szybkiego wchłaniania wilgoci. Opadające liście też mogą przyczynić się do kumulacji opadów na powierzchni, gdyż od tej porze często zapychają studzienki i kratki kanalizacyjne.

Prognoza sumy opadów w Polsce do 25 października 2023

Ulewy w Polsce, prognoza sumy opadów do 25 października 2023

Najwięcej opadów w omawianym okresie jest prognozowanych na obszarze, od południowego Śląska przez Małopolskę, Podkarpacie po południowy wschód Lubelszczyzny. Druga strefa bardziej obfitych opadów jest przewidywana, od rejonu Pomorza Gdańskiego przez Warmię i Mazury po Podlasie ze szczególnym wskazaniem na Suwalszczyznę. W pozostałych regionach kraju opady będą znacznie słabsze.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!