| |
Zagrożenie!
Potężna ulewa zniszczyła obozowiska uchodźców w Syrii, później przeszła burza śnieżna. Sytuacja jest dramatyczna

Potężna ulewa zniszczyła obozowiska uchodźców w Syrii, później przeszła burza śnieżna. Sytuacja jest dramatyczna

Sytuacja w Syrii niestety nadal jest niestabilna i dramatyczna. Uciekający ludzie przed wojną żyją w skrajnych warunkach, ponadto w minionych dniach stycznia 2021, ich obozy zostały zniszczony przez potężną ulewę. Ucierpieli ludzie, którzy uciekli przez walkami w prowincji Idlib i Aleppo. Sytuacja jest dramatyczna. ONZ apeluje o wsparcie poszkodowanych. Ulewa na północnym zachodzie Syrii przeszła 18 stycznia 2021. Nawalnym opadom deszczu towarzyszyły burze. W wyniku powodzi błyskawicznej ponad 20 tysięcy dzieci zostało wysiedlonych z obozów, a w sumie ulewa dotknęła ponad 41 200 osób! Większość poszkodowanych już przez kilka lat mieszkała w tych obozach. Co najmniej 62 obozy i 2558 namiotów zostało uszkodzonych lub zniszczonych przez burzę. Jedno dziecko zmarło z powodu wyziębienia. Był to często jedyny dobytek, jaki Ci ludzie mieli po prawie dziesięciu latach wysiedlenia. Po ulewie dziesiątki tysięcy ludzie zaczęło szukać schronienia w szkołach i meczetach. Inni musieli nadal spać na zewnątrz przy temperaturze poniżej 0 st. C. W kolejnych dniach przeszła burza śnieżna. Poniżej przerażające zdjęcia z obozu dla wysiedleńców w północno zachodnim Aleppo i Idlib w Syrii.

Potężna ulewa w Syrii. Zniszczone obozy dla uchodźców, 18 stycznia 2021. 9 letni Nasser i 7 letnia Zaina

Potężna ulewa i powódź w Syrii, zniszczone obozy dla uchodźców, styczeń 2021

„Tutaj w obozie nasze namioty są zalane. Jest błoto, a ziemia zamieniła się w bagno. Nie możemy ruszać się ani opuszczać naszych namiotów. Chcemy wyjść po chleb, ale nie możemy. Nie możemy nic dostać. Nie mamy ogrzewania. Jest zimno, a opady są bardzo obfite. Ogrzewamy się przy ogniskach przy pomocy dostarczonego nam drewna. To nie wystarczy” - powiedział 10 letni mieszkaniec wolontariuszom organizacji Save The Children.

Powódź w obozie uchodźców w Syrii, 18 stycznia 2021

Powódź Syria, obozy uchodźców zalane, apel o pomoc, styczeń 2021

Ekstremalne warunki pogodowe tej zimy sieją spustoszenie w syryjskich rodzinach już dotkniętych dziesięcioletnim konfliktem, wysiedleniami i niekontrolowanym rozprzestrzenianiem się wirusa Covid-19 w całym regionie. W prowizorycznych obozach mieszka 1,5 mln ludzi!

Prowizoryczny obóz uchodźców w Syrii

Powódź w Syrii, obozy uchodźców zalane, burza, ulewa, styczeń 2021

Dostęp do setek dodatkowych obozów w całym regionie również stał się utrudniony, odcinając tysiące rodzin od ratującej życie pomocy humanitarnej. Save the Children i partnerzy starają się zapewnić niezbędną pomoc humanitarną, ale nie byli w stanie dotrzeć do trzech obozów z powodu fatalnej jakości dróg, zamieniających się w bagno. Według Save the Children, wraz z gwałtowną inflacją funta syryjskiego, w połączeniu z pandemią koronawirusa, niedawna powódź tylko zaostrzy potrzeby uchodźców.

Skutku ulewy w obozie uchodźców w Syrii. 7 letni Amer, 18 stycznia 2021

Potężna powódź w Syrii, zalane obozy uchodźców, potrzebna pomoc, styczeń 2021

Ludzie rozpaczliwie potrzebują ogrzewania, paliwa, gotówki na remont namiotów, gotówki na transport, koszy na żywność, namiotów, materacy i koców. Organizacje humanitarne apelują o pomoc dla Syryjczyków.

Powódź błyskawiczna w obozach uchodźców w Syrii, 18 stycznia 2021. Na zdjęciu 12 letni Samer

Ulewa i powódź w Syrii, obozy zatopione, sytuacja dramatyczna, potrzebna pomoc, styczeń 2021

Na miejscu pomagają również Polacy. Zbiórkę pieniędzy na ten cel rozpoczęła właśnie Polska Misja Medyczna, która pomaga poprzez syryjskich lekarzy. Szczegóły zbiórki Polskiej Misji Medycznej można znaleźć na ich stronie internetowej.

Obozowiska w prowincji Idlib powstały w pierwszych latach trwającej od dekady wojny domowej w Syrii. Szybko zaczęły się zapełniać, szczególnie półtora roku temu, gdy nasiliły się walki między tureckimi i syryjskimi żołnierzami.

Po przejściu powodzi, w kolejnych dniach znacznie się ochłodziło. Na północnym zachodzie Syrii w pobliżu miasta Ad-Dana, w prowincji Idlib spadł śnieg. Dzieci z rodzicami i dziadkami muszą się zmagać z nieprzyjaznymi warunkami atmosferycznymi w skrajnie trudnych warunkach egzystencjonalnych. Sytuacja jest dramatyczna także w obozach dla syryjskich uchodźców w Libanie, zwłaszcza w rejonie Arsal, gdzie również spadł śnieg.

Śnieg w obozie syryjskich uchodźców w Libanie, styczeń 2021

Opady śniegu w obozie uchodźców na północy Syrii, 23 stycznia 2021

Po powodzi śnieżyca w obozie uchodźców w Syrii, 20 stycznia 2021

DobraPogoda24, Save The Children, Więcej zdjęć


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!