| |
Zagrożenie!
Rekordowa ulewa w Katowicach. Ponad 200 razy interweniowali strażacy

Rekordowa ulewa w Katowicach. Ponad 200 razy interweniowali strażacy

Wczoraj 27.07 nad Katowicami między godz. 15:00, a 16:00 rozwinęła się superkomórka burzowa, która z uwagi na bardzo wolne przemieszczenie spowodowała wystąpienie lokalnej powodzi błyskawicznej, zwłaszcza w centralnej części miasta.

Ulewa w rejonie Katowic. Dane radarowe IMGW z godz. 15:30, 27 lipca 2019 roku. Archiwum: radar-opadow

Ulewa nad Katowicami

Z pomiarów IMGW wynika, że w ciągu godziny spadło 74,2 mm opadu. Całkowita suma na stacji Katowice-Muchowiec wyniosła 83,8 mm. Jest to nowy rekord dobowej sumy opadów dla tej stacji. Poprzedni wynosił 81,6 mm i pochodził z 22 kwietnia 1972 roku.

Z kolei według danych systemu RainGRS IMGW, punktowo suma opadów w Katowicach osiągnęła maksymalnie 87 mm! Oczywiście taka suma opadów w zabudowanym mieście musiała spowodować liczne podtopienia, a nawet powódź błyskawiczną.

Skutki ulewy w Katowicach

Z raportu PSP wynika, że od wczoraj 27.07 strażacy w Katowicach interweniowali ponad 200 razy. -"W większości przypadków sytuacja jest opanowana, jednak w dwóch miejscach zniszczenia są trwałe" - poinformował wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun. Zaznaczył, że niektóre ulice miasta zostały tak uszkodzone, że wymagają remontu. Szczególnie ucierpieli mieszkańcy centrum miasta. Zalało tam piwnice, pomieszczenia na parterze i sklepy.

 Skutki ulewy w Bytomiu

Strażacy wciąż interweniują w kilkudziesięciu miejscach. Wypompowują wodę i pomagają mieszkańcom w usuwaniu skutków nawałnicy.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!