| |
Zagrożenie!
Ulewa w Międzyzdrojach zalała połowę miasta

Ulewa w Międzyzdrojach zalała połowę miasta

Letnie burze z ulewnym deszczem, co jakiś czas dają się we znaki mieszkańcom Polski. 19 sierpnia 2020 nawalne opady deszczu w Międzyzdrojach (województwo zachodniopomorskie) spowodowały liczne zalania i podtopienia na obszarze połowy miasta - poinformowała powiatowa komenda Państwowej Straży Pożarnej w Kamieniu Pomorskim. Nikt nie został poszkodowany. Zalaniu uległy między innymi ulice Gryfa Pomorskiego i Myśliwska, a także w całości Park Zdrojowy w Międzyzdrojach. Woda wdarła się na wiele prywatnych posesji oraz do samochodów. Zalane zostały budynki użyteczności publicznej, w tym miejskie przedszkole.

Ulewa, zalania i podtopienia w Międzyzdrojach, 19 sierpnia 2020

Ulewa, zalania i podtopienia w Międzyzdrojach, 19 sierpnia 2020, zalane ulice, prywatne posesje, Park Zdrojowy i przedszkole

W działania byli zaangażowani strażacy państwowej i ochotniczej straży pożarnej. Jednostki strażacy pożarnej w pierwszej kolejności ruszyli na pomoc osobom, które nie mogły samodzielnie opuścić swoich domów. W działaniach uczestniczyło co najmniej 25 jednostek straży pożarnej. Po wypompowaniu wody z budynków użyteczności publicznej strażacy skupili się na pomocy na posesjach prywatnych. Wszystkie ulice Międzyzdrojów są już przejezdne.

Z danych systemu teledetekcji wynika, że w Międzyzdrojach w krótkim czasie spadło 30-40 mm wody. Dane: RainGRS / IMGW, wizualizacja Meteomodel

Ulewa w Międzyzdrojach, mapa suma opadów, 19 sierpnia 2020

Z kolei wczoraj 18.08 ulewa dała się we znaki mieszkańcom Pszowa w woj. śląskim. 

Ulewa w Pszowie w woj. śląskim, 18 sierpnia 2020

Przyczyną licznych zalań i podtopień są zmiany klimatyczne (zmienia się charakter opadów, coraz liczniejsze dni z nawalnymi opadami deszczu), a także urbanizacja miejscowości, w tym coraz częstsze zabetonowanie miejsc zielonych.

DobraPogoda24, IMGW, PSP w Kamieniu Pomorskim


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!