| |
Zagrożenie!
Ulewa podtopi drogi i domy. Armin przyniesie ponad 50 litrów wody. Nadciąga załamanie pogody

Ulewa podtopi drogi i domy. Armin przyniesie ponad 50 litrów wody. Nadciąga załamanie pogody

Na stabilizację i poprawę pogody nadal nie możemy liczyć. Polska pozostaje w obszarze pola obniżonego ciśnienia przez które będą się przemieszczać kolejne niże z frontami atmosferycznymi niosącymi ulewne opady deszczu, a także miejscami silniejsze porywy wiatru. Na naszą uwagę zasługuje szczególnie niż Armin, który w piątek spowoduje w kilku regionach podtopienia dróg i domów. Prognozy wskazują na sumy opadów mogące przekroczyć 20-50 litrów wody na m2 ziemi szczególnie na południowym wschodzie kraju.

Niż Armin załamie pogodę w Polsce. Prognoza zasięgu ulewy do godziny 17:00, 27 października 2023

Niż Armin przyniesie ulewy i silny wiatr w Polsce, będą podtopienia dróg i domów, prognoza opadów 27 października 2023

Obecnie nad Polską przez centrum kraju w kierunku Podlasia przemieszcza się niż Yusuf niosący miejscami przelotne opady deszczu, ale znacznie więcej opadów prognozujemy przy podejściu kolejnego ośrodka niżowego mającego się znaleźć w najbliższy piątek nad Podkarpaciem. Prognozy opadów nasuwających z południa niemal do ostatniej chwili wahają się w prognozach i nie inaczej jest tym razem. Jesteśmy dokładnie na dobę przed wtargnięciem ulewy, dlatego możemy przypuszczać, że stabilność wyliczeń jest już znaczna.

Prognoza położenia niżu Armin nad Polską wraz z zasięgiem opadów o godzinie 20:00, 27 października 2023

Niż Armin z ulewami w Polsce, będą podtopienia, prognoza opadów wieczór 27 października 2023

Omawiana ulewa związana ze wskazanym niżem zacznie wkraczać w piątek o poranku do południowych dzielnic Polski. Przed południem rozpada się szczególnie, od Dolnego Śląska przez Opolszczyznę, Małopolskę po Podkarpacie i częściowo Ziemie Świętokrzyską oraz Lubelszczyznę. Niewykluczone, że strefa tych opadów przesunie się nieco bardziej na północ i zahaczy regiony ościenne w głąb kraju, ale opady te będą już znacznie słabsze.

Prognoza położenia niżu i zasięgu opadów w Polsce o godzinie 23:00, 27 października 2023

Będą podtopienia dróg i domów, nadciąga niż Amin z ulewą, prognoza opadów 27 października 2023

Główna ulewa dotknie szczególnie Podkarpacie, Małopolskę oraz południowo wschodnią Lubelszczyznę. W tych regionach aktualnie są wyliczane największe sumy opadów mogące do soboty osiągnąć lub przekroczyć aż 20-50 litrów wody na m2 ziemi. Biorąc pod uwagę utrzymującą się wysoką wilgotność gleby na poziomie przekraczającym 75-95%, to bardzo realne będzie prawdopodobieństwo podtopień, gdyż ziemia nie jest już w stanie wchłonąć nadmiaru wody, ponadto na drogach i kratkach kanalizacyjnych zalega sporo opadłych liści, które będą blokować odpływ deszczówki.

Ulewy w Polsce. Prognozowane sumy opadów do 28 października 2023

Armin przyniesie ulewy w Polsce, najnowsza prognoza sumy opadów do 28 października 2023

Przejście niżu spowoduje nie tylko wielogodzinne opady deszczu w południowo wschodniej Polsce, ale także znaczny spadek ciśnienia minimalnie do około 984-985 hPa. Możemy więc czuć się zmęczeni i senni. Przejściowo zwiększy się również gradient baryczny ciśnienia i to wywoła nasilenie wiatru szczególnie na Podkarpaciu, zwłaszcza na wschodzie regionu.

Prognozowane położenie niżu i zasięgu silnego wiatru w rejonie Polski w nocy na 28 października 2023

Załamanie pogody w Polsce, wichury i ulewy przyniesie niż Armin, prognoza wiatru 28 października 2023

Wiatr o sile wichury jest prognozowany wieczorem i nocą od wschodnich krańców Podkarpacia w kierunku zachodniej Ukrainy. Wiatr miejscami na tym obszarze osiągnie lub przekroczy 70-90 km/h. Najsilniej powieje na południe od centrum niżu.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!