| |
Zagrożenie!
Nadciąga ulewa: ile spadnie wody do piątku 18.05?

Nadciąga ulewa: ile spadnie wody do piątku 18.05?

Zgodnie z naszą najnowszą prognozą długoterminową, najbliższe dni przyniosą częstsze opady. Wiele wskazuje na to, że maj zapisze się z sumą opadów powyżej normy. Na naszą uwagę zasługuje obecnie niż VADJMA.

Prognozowany układ baryczny w środę, 16 maja o godz. 13:00

Niż ulewa mapa

Ośrodek ten rozwija się na froncie ciągnącym się od Estonii przez Bałkany po Morze Śródziemne. Jego centrum jutro 16.05 w południe znajdzie się w pobliżu pogranicza polsko-ukraińskiego. Strefa opadów z nim związana zacznie w środę z upływem godzin wkraczać nad południowo-wschodnią część Polski, a następnie stopniowo przesunie się w głąb kraju do centrum i na wschód.

Nadciągająca strefa opadów nad Polskę. Zdjęcie satelitarne z godz. 19:10, 15 maja br.

Opady pogoda mapa

Niż nad Polską będzie się kręcił odwrotnie do wskazówek zegara, a tym samym opady z nim związane pojawią się w wielu regionach kraju. VADJMA przez kilkadziesiąt godzin będzie blokowany przez klin wyżu znad Azorów oraz od wschodu przez wyż znad Morza Czarnego. Musimy się więc spodziewać sporych opadów deszczu, zarówno o charakterze przelotnym, jak i miejscami ciągłym. Gdzieniegdzie przejdą również burze. Taka sytuacja utrzyma się co najmniej do piątku 18.05.

Prognozowana suma opadów do piątku 18.05, według modelu GFS

Prognoza opadów GFS

Prognozy wskazują, że najwięcej deszczu w tym czasie spadnie w dzielnicach południowych i południowo-wschodnich. Przykładowo, w rejonie Rzeszowa do piątku może spaść nawet 60 mm wody na metr kwadratowy ziemi.

Prognozowana suma opadów do piątku 18.05, według modelu ECMWF

Ulewa prognoza ECMWF

Do tej pory na naszej stacji redakcyjnej spadło w tym miesiącu 13.5 mm. Gdyby prognoza się sprawdziła, to w piątek łączna suma opadów wyniosłaby około 74 mm. Tymczasem norma wieloletnia dla maja w stolicy Podkarpacia wynosi 81.4 mm. Jest więc spora szansa, że suma opadów w tym miesiącu przekroczy normę.


Komentarze
Fred

Pytanie o pierwszy widżet z tej strony https://www.wunderground.com/personal-weather-station/widgets?ID=IRZESZW13 ponieważ kiedy wstawia go się na stronę zamiast Rzeszów pisze RzeszAw.... da się coś z tym zrobić? Może zamiast litery "ó" zastosujecie "o" i nie będzie problemu z polskimi znakami? Pozdrawiam

18 maj 2018 - 09:50
Odpowiedz
DobraPogoda24

@Fred To chyba zależy od przeglądarki. Nam w Chromie wyświetla dobrze http://dobrapogoda24.pl/pogoda-na-podkarpaciu

18 maj 2018 - 11:33
Odpowiedz
Fred

Dzięki za odp. Dokładniej chodziło mi o ten model widżetu https://www.wunderground.com/swf/pws_mini_rf_nc.swf?station=IRZESZW13&freq=&units=metric&lang=PL

18 maj 2018 - 14:25
Odpowiedz
DobraPogoda24

@Fred to dlatego, że ten widżet jest zrobiony w jawie. To format od którego się obecnie odchodzi. Polecamy inne dostępne na tej stronie formaty statyczne lub nasze autorskie widżety na http://dobrapogoda24.pl/widget-pogodowy-na-strone

18 maj 2018 - 14:33
Odpowiedz