| |
Zagrożenie!
Ulewa nadciągnie z południa. Spadnie ponad 40 litrów wody. Śnieżyce będą na południu Polski

Ulewa nadciągnie z południa. Spadnie ponad 40 litrów wody. Śnieżyce będą na południu Polski

Cyrkulacja strefowa z często przechodzącymi ośrodkami niżowymi i frontami atmosferycznymi nadal nie odpuszcza. W ciągu najbliższej doby czeka nas poważne załamanie pogody, bo nasunie się nad Polskę ulewa, która z południa będzie się stopniowo rozciągać na północny wschód kraju z tendencją słabnącą. Wystąpią również śnieżyce na południu w rejonach podgórskich i górskich. Miejscami na południowym wschodzie spadnie ponad 15-40 litrów wody na m2 ziemi, z których część lokalnie będzie mieć formę śniegu. W Tatrach śnieżyca przyniesie nawet 30-40 cm śniegu.

Prognoza zasięgu opadów deszczu i śniegu w Polsce, do godziny 07:00, 10 stycznia 2023

Ulewy i śnieżyce w Polsce, spadnie ponad 40 litrów wody, najnowsza prognoza opadów 10 stycznia 2023

Najmocniej popada na obszarze między południem Górnego Śląska przez Małopolskę po Podkarpacie i południe Lubelszczyzny. Opady na tym obszarze będą mieć umiarkowane i okresami dość intensywne natężenie.

Ulewa i śnieżyca nadciągnie do Polski. Prognozowany zasięg opadów, do godziny 10:00, 10 stycznia 2023

Ulewa i śnieżyca nadciąga do Polski, załamanie pogody, prognoza opadów 10 stycznia 2023

Na danych radarowych widzimy aktualnie przemieszczanie się frontu atmosferycznego z przelotnymi opadami z zachodu na wschód i północny wschód kraju, ale zwróćmy również uwagę na strefę opadów obecnie znajdującą się nad Węgrami i Słowacją.

Strefa opadów deszczu i śniegu, która w ciągu doby dotrze nad południową i południowo wschodnią Polskę. Dane radarowe z godziny 14:00, 9 stycznia 2023

ulewy i śnieżyce w Polsce 9-10 stycznia 2023, płytki niż, dane radarowe

Dojdzie tam do powstania płytkiego niżu, który najbliższej nocy 09/10.01 nasunie się nad południową i południowo wschodnią Polskę.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce, do godziny 13:00, 10 stycznia 2023

Ulewy i śnieżyce przejdą przez Polskę, godzinowa prognoza opadów, 10 stycznia 2023

Strefa opadów będzie się stopniowo przesuwać z południa w głąb kraju na wschód i północny wschód, od południowego Górnego Śląska przez Małopolskę, Podkarpacie, Lubelszczyznę po Podlasie. Miejscami popada okresami również na Mazowszu i Ziemi Świętokrzyskiej. Umiarkowane i okresami intensywne opady wystąpią na tym obszarze, głównie na południowym wschodzie, od rejonów podgórskich na południu województwa śląskiego przez Małopolskę po Podkarpacie. 

Prognozowany zasięg opadów deszczu i śniegu w Polsce, do godziny 16:00, 10 stycznia 2023

Płytki niż przyniesie ulewy i śnieżyce, mapa opadów 10 stycznia 2023

Uwagę przykuwają również śnieżyce, jakie wystąpią na południu Śląska, Małopolski i Podkarpacia w rejonach podgórskich i górskich. Miejscami na tym obszarze spadnie do 3-20 cm śniegu, a w Tatrach nawet do około 30-40 cm. Późnym popołudniem lub wieczorem opady mokrego śniegu mogą wystąpić również miejscami na Podlasiu.

Prognoza zasięgu słabnących opadów w Polsce, do godziny 19:00, 10 stycznia 2023

Ulewy i śnieżyce będą w Polsce, prognoza opadów 10 stycznia 2023 wieczorem

Front we wtorek 10.01 w godzinach wieczornych będzie się odsuwał za naszą wschodnią granicę, a opady z nim związane zaczną stopniowo zanikać, choć jeszcze nocą lokalnie mogą mieć formę przelotną.

Prognozowana suma opadów w Polsce, do 11 stycznia 2023

Prognozowana suma opadów w Polsce, do 11 stycznia 2023

Kolejny bardziej aktywny front z opadami zaznaczy się nad Polską między 11-12 stycznia, zwłaszcza w zachodniej połowie kraju, ale o tym napiszemy więcej w następnych prognozach pogody. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!