| |
Zagrożenie!
Ulewa na zachodzie. Zalane piwnice, garaże, drogi i przejście dworca. Spadła miesięczna suma opadów

Ulewa na zachodzie. Zalane piwnice, garaże, drogi i przejście dworca. Spadła miesięczna suma opadów

Zjawiska konwekcyjne minionej doby przyniosły w Polsce nie tylko burze, ale miejscami również ulewy. Największe sumy opadów zanotowano na zachodzie kraju między zachodnią Wielkopolską i Ziemią Lubuską. Miejscami spadła miesięczna norma opadów. Doszło do wystąpienia zalań i podtopień. Ucierpiało miasto Września, gdzie stacjonarna ulewa zalała drogi, piwnice i garaże w wielu budynkach oraz przejście dworca kolejowego. Sporą sumę opadów zanotowano również w rejonie Świebodzina.

Zalania i podtopienia we Wrześni w Wielkopolsce, 16 kwietnia 2023. Foto: Łukasz Kukliński

Ulewa na zachodzie Polski, zalana Września, podtopione drogi, piwnice i dworzec, spadła miesięczna suma opadów kwiecień 2023

Z danych sytemu teledetekcji opartego o wskazania radaru pogodowego IMGW wynika, że miejscami mogło spaść około 30 mm wody na metr kwadratowy ziemi. Wskazują to również pomiary bezpośrednie wykonane na stacjach naziemnych. Na posterunku we Wrześni zmierzono 25,2 mm, ale punktowo w mieście suma opadów mogła być nieco większa, gdyż stacja ta znajdowała się na południe od głównego rdzenia opadów. Studzienki kanalizacyjne nie nadążały z odprowadzeniem wody i doszło do zalań i podtopień.

Sumy opadów zanotowane między zachodnią Wielkopolską i Ziemią Lubuską minionej doby. Dane: RainGRS / IMGW

Ulewy i burze na zachodzie, zalana i podtopiona Września, spadła miesięczna suma opadów, 16 kwietnia 2023

Woda zalała drogi, piwnice i podziemne przejście dworca kolejowego. Na miejscu interweniowały jednostki straty pożarnej. Dużo wody zgromadziło się szczególnie między ul. Wojska Polskiego, Szosy Witkowskiej, a Żwirki i Wigury.

Skutki ulewy we Wrześnie w Wielkopolsce, 16 kwietnia 2023

Ulewę we Wrześni i punktowo opady gradu przyniosła stacjonarna konwekcja. Możemy wręcz mówić o "oberwaniu chmury" co jest zjawiskiem charakterystycznym dla opadów w sezonie wiosenno-letnim w Polsce przy słabym przepływie powietrza w dolnych warstwach troposfery. Ich dokładne przewidzenie jest często niemożliwe ze względu na bardzo rozproszony charakter, dlatego bardzo często zalecamy śledzenie opadów na radarach pogodowych. 

Burze zanotowane w Polsce minionej doby

Burze i ulewy na zachodzie Polski, zalało miasto Września, podtopione drogi, garaże, piwnice, kwiecień 2023

Mimo, że w samej Wrześni nie zanotowano burzy, to opady były typowe dla konwekcji. Nie zawsze towarzyszą im wyładowania atmosferyczne. Przyjmując, że norma opadów dla tego regionu Polski w kwietniu wynosi w okolicach 28,6 mm (dane dla Poznania), to można przyjąć, że w nieco ponad godzinę spadła miesięczna norma opadów. 

Zalany miejski park we Wrześni. Skutki stacjonarnej ulewy i oberwania chmury, 16 kwietnia 2023

Najbardziej intensywne opady deszczu wystąpiły we wschodniej i północno wschodniej części Wrześni na co wskazują dane radarowe. Na tym obszarze miasta strażacy mieli najwięcej pracy. Podobna suma opadów spadła również w rejonie Świebodzina na Ziemi Lubuskiej, ale w tym przypadku nie ma informacji o większych zalaniach i podtopieniach w tym regionie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!