| |
Zagrożenie!
Ulewa i śnieżyca wkroczy z południa. Spadnie do 30 litrów wody. To blisko miesięczna norma opadów

Ulewa i śnieżyca wkroczy z południa. Spadnie do 30 litrów wody. To blisko miesięczna norma opadów

Nowy tydzień rozpoczniemy od silnego załamania pogody w południowo wschodniej Polsce. Na aktualnych zdjęciach satelitarnych i danych radarowych obserwujemy rozwój niżu, jaki nasunie z południa ulewy. Strefa opadów znad Słowacji wkroczy szczególnie nad Podkarpacie i Lubelszczyznę. Miejscami spadnie do około 30 litrów wody na metr kwadratowy ziemi. To niemal norma marcowej sumy opadów w tych regionach kraju. Pod koniec strefy opadów deszczu pojawią się również opady deszczu ze śniegiem i śniegu, a na południu w rejonach podgórskich przejdą śnieżyce.

Ulewa ze śnieżycą nasunie się z południa. Prognozowana suma opadów w Polsce, do 28 marca 2023

Ulewa ze śnieżycą wkroczy do południowej Polski, spadnie do 30 litrów wody. Prognoza sumy opadów do 28 marca 2023

Umiarkowane i okresami intensywne opady deszczu w południowo wschodniej Polsce przyniesie niż Khusru przemieszczający się przez Bałkany nad południowo zachodnią Ukrainę. Jego strefa opadów sięgnie naszego kraju z południa przez Słowację. 

Prognoza położenia niżu niosącego ulewy w południowo wschodniej Polsce i śnieżyce w rejonach podgórskich o godzinie 14:00, 27 marca 2023

Śnieżyca z ulewą nasunie się do południowej Polski, prognozowana suma opadów i ciśnienie, 27 marca 2023

Strefa omawianych opadów zacznie wkraczać do południowej Polski już najbliższej nocy z 26/27 marca. Opady pojawią się miejscami w dzielnicach południowych, od Dolnego Śląska po Podkarpacie, aczkolwiek strefa tych opadów z upływem godzin będzie się zwężać w kierunku południowo wschodnim.

Prognozowany zasięg opadów w Polsce o godzinie 11:00, 27 marca 2023

Nadciąga ulewa z południa, prognoza opadów deszczu i śniegu w Polsce, 27 marca 2023

W poniedziałek 27.03 w pierwszej części dnia popada szczególnie na Górnym Śląsku i miejscami na Opolszczyźnie, a ponadto w Małopolsce, na Podkarpaciu, Ziemi Świętokrzyskiej, południu Mazowsza oraz na Lubelszczyźnie.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce o godzinie 15:00, 27 marca 2023

Niż z południa przyniesie ulewy i śnieżyce w Polsce, prognoza opadów 27 marca 2023

W drugiej połowie dnia strefa tych opadów będzie się zwężać na południe i południowy wschód. Będzie szczególnie padać od Lubelszczyzny przez Podkarpacie po wschodnią i południową Małopolskę, jednocześnie w rejonach podgórskich i górskich deszcz zacznie przechodzić w śnieg z deszczem i śnieg. Na południu kraju wraz ze spadkiem temperatury rozpoczną się śnieżyce, zwłaszcza w rejonie Podhala.

Prognoza opadów deszczu i śniegu w Polsce o godzinie 21:00, 27 marca 2023

Spadnie śnieg i przejdą ulewy, prognoza opadów wieczorem 27 marca 2023

Wieczorem lub pod wieczór opady śniegu zaczną obejmować również Bieszczady i Beskid Niski, ponadto miejscami deszcz zacznie przechodzić pod koniec strefy opadów w deszcz ze śniegiem i śnieg na krańcach wschodnich i południowo wschodnich kraju. Miejscami w omawianym okresie na południu Polski, zwłaszcza między południem Górnego Śląska, Małopolski po Bieszczady może spaść do około 1-10 cm mokrego śniegu. Śnieg popada także w rejonie Sudetów i miejscami na zachodzie kraju.

Aktualnie prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Polsce do 28 marca 2023

Prognoza śnieżycy i pokrywy śnieżnej w Polsce do 28 marca 2023

Z kolei suma opadów deszczu na wskazanym obszarze kraju, zwłaszcza między Lubelszczyzną i Podkarpaciem miejscami sięgnie do 15-30 mm. To sporo jak na marzec, bo przykładowo norma miesięczna w Rzeszowie w tym miesiącu sięga 39 mm, w Krośnie 38,3 mm, Lesku 43,1 mm, a w Lublinie 37,9 mm. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!