| |
Zagrożenie!
Polacy pomogą Amerykanom w powrocie na Księżyc

Polacy pomogą Amerykanom w powrocie na Księżyc

Polska od kilku lat należy do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), ale chce również współpracować z NASA. W tej sprawie wyrażono wolę współpracy w programie powrotu na Księżyc. Odpowiednie porozumienie podpisali w Waszyngtonie szef NASA Jim Bridenstine i prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Michał Szaniawski.

Misja powrotu na Księżyc Artemis udział Polaków

Polska Agencja Kosmiczna i NASA deklarują zamiar prowadzenia rozmów o współpracy dotyczącej trwałej aktywności na Księżycu i wokół niego. Ma się ona odbywać w ramach amerykańskiego programu Artemis, który przewiduje powrót mężczyzny i lądowanie pierwszej kobiety na Księżycu do 2024 roku.

Polska będzie jednym z szeregu krajów współpracujących z NASA. W zależności od naszych możliwości, będziemy realizować lub uzupełniać niektóre technologie w misji na Księżyc czy Marsa. Chodzi przede wszystkim o robotykę kosmiczną, badania świadomości sytuacyjnej w kosmosie oraz zarządzanie sieciami nowoczesnych laserów i teleskopów.

Porozumienie w Waszyngtonie podpisano w czasie Międzynarodowej Konferencji Astronautycznej. Bierze w niej udział kilkanaście firm, ośrodki badawcze oraz instytucje rządowe z Polski.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!