| |
Zagrożenie!
Uderzyły dwie trąby powietrzne. Chwile grozy na nagraniu żywiołu. Wir powietrza pojawił się nagle

Uderzyły dwie trąby powietrzne. Chwile grozy na nagraniu żywiołu. Wir powietrza pojawił się nagle

Niebawem rozpocznie się kalendarzowa jesień, a silne zjawiska towarzyszące burzom charakterystyczne dla sezonu letniego nie odpuszczają w Europie. Kolejne trąby powietrzne w odstępie doby uderzyły w teren zabudowany. Najnowszy przykład pochodzi z Włoch z miejscowości Rho i Bernareggio, gdzie wir powietrza pojawił się nagle i łamał drzewa oraz powodował inne szkody. Mieszkańcy przeżyli chwile grozy i strachu. Dodarliśmy do nagrania żywiołu.

Trąba powietrzna uderzyła we Włoszech w miejscowości Rho, w regionie Lombardia w prowincji Mediolan, 22 września 2023. Foto: FB Tornado in Italia

Gwałtowna trąba powietrzna we Włoszech wrzesień 2023, wir powietrza w miejscowości Rho powodował szkody

W prognozach burzowych na najbliższą dobę zapowiadaliśmy duże ryzyko silnych burz szczególnie w rejonie Włoch, gdzie obowiązuje wysoki drugi stopień alertu burzowego. Dane z detektorów burzowych faktycznie potwierdzają, że nad tym krajem rozwinęły się miejscami silne burze niosące opady deszczu i lokalnie grad z silnym wiatrem. Co ciekawe, punktowo zeszły dwie trąby powietrzne, co zdarza się niezwykle rzadko w tym samym regionie.

Silne burze zanotowane w rejonie Włoch do godziny 19:00, 22 września 2023. Dane: burze dzis

Silne burze i trąba powietrzna we Włoszech wrzesień 2023, wir powietrza w miejscowości Rho

Na udostępnionym nagraniu widać, jak tornado nawiedziło gminę Rho, położoną w prowincji Mediolan. Wir powietrza powalił drzewa, a nawet zerwał dach z co najmniej jednego budynku. Mieszkańcy miejscowości Rho i Pregnana Milanese przez kilka minut przeżywali chwile strachu. Wstępne dane mówią o wyrwanych drzewach z korzeniami, a także zawalonym rusztowaniu jednego z domów.

Dwie trąby powietrzne zeszły we Włoszech. Wir powietrza w rejonie miejscowości Bernareggio, 22 września 2023

Przed tornadem przez gminę Rho przeszła silna burza. Z tego powodu niektóre ulice w mieście były puste, bo ludzie schowali się przed żywiołem. Być może dzięki temu udało się uniknąć ofiar.

Skutki uderzenia trąby powietrznej we Włoszech między Rho i Pregnana Milanese, 22 września 2023

To kolejne trąby powietrzne zanotowane w Europie na terenie zabudowanym w odstępie zaledwie 24 godzin. Poprzednie zjawisko miało miejsce w południowo zachodnich Niemczech w rejonie miejscowości Nusbaum.

Prognozowany obszar chwiejnego powietrza w Europie w którym miejscami rozwiną się burze, 23 września 2023

Silne burze i dwie trąby powietrzne we Włoszech, wrzesień 2023

Kolejnej doby nadal silne zjawiska towarzyszące burzom będą możliwe szczególnie w rejonie Włoch po zachodnie Bałkany. Burze miejscami mogą również wystąpić w Polsce, zwłaszcza w południowo wschodnich regionach, gdzie do 24 września spodziewamy się również większych opadów deszczu. Stosowne ostrzeżenie pojawi się w kolejnej najnowszej prognozie pogody.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!