| |
Zagrożenie!
Uderzyło potężne tornado. Wiatr zrywał dachy, niszczył budynki i odcinał prąd. Rośnie liczba ofiar

Uderzyło potężne tornado. Wiatr zrywał dachy, niszczył budynki i odcinał prąd. Rośnie liczba ofiar

Potężne nieregularne tornado uderzyło w Cole w stanie Oklahoma. Jest to kolejny liczny żywioł, jaki wystąpił od początku tego roku na terenie USA. Wiatr zrywał dachy, niszczył całe połacie budynków, wyrywał drzewa z korzeniami, odcinał prąd i przewracał ciężarówki. Co najmniej 3 osoby zginęły, ale liczba ofiar może być większa, bo trwa nadal akcja poszukiwawcza i ratownicza. Lej powietrza uderzył w środę 19.04 wieczorem, a w czwartek 20.04 w ciągu dnia oceniano pas zniszczeń, jaki pozostawiła po sobie trąba powietrzna.

Tornado powodujące zniszczenia w rejonie Cole w USA, 19 kwietnia 2023. Foto: TT Chad Casey

Potężne tornado uderzyło w Cole w stanie Oklahoma w USA, wiatr zrywał dachy i niszczył budynki, są ofiary, kwiecień 2023

Było to najbardziej śmiercionośne tornada w Oklahomie, od 20 maja 2013 r., gdy prawie 10 lat temu tornado w Moore zabiło aż 24 osoby. Dane NWS wskazują, że tornado mogło mieć siłę EF4 lub EF5. Na początku informowano, że „znaczące tornado” pojawiło się na północny wschód od Cole i znajdowało się około 48 km na południe od Oklahoma City. NWS opisał ruch tornada jako „nieregularny”, a ostrzeżenie przed tornadem zostało wydane kilka minut wcześniej dla pobliskich miast Norman i Goldsby.

Potężne burze w USA, 19 kwietnia 2023. Jedna z superkomórek przyniosła śmiertelne tornado w Cole

Potężne burze i tornado w Cole, śmiertelny żywioł w USA, kwiecień 2023

Przejściu potężnych burz towarzyszyły intensywne opady deszczu, a także gradobicia i wspomniane tornado. Wiatr na swej drodze niszczył wszystko. Po domach zostały tylko zgliszcza.

Skutki potężnego tornado w Cole w USA, 19 kwietnia 2023

Na miejscu pojawili się liczni łowcy burz i tornad w tym znany meteorolog Reed Timmer, który uchwycił na filmie tornado przechodzące przez Cole. Po uderzeniu tornada gruzy zablokowały większość dróg w tym mieście. Z relacji świadków wynika, że wiatr przewracał także ciężarówki. 

Nagranie śmiertelnego tornada w rejonie Cole w USA, 19 kwietnia 2023

Oklahoma nie była jedynym stanem, w którym wystąpiła niebezpieczna pogoda w minioną środę 19.04. Prawdopodobne tornado zanotowano również w pobliżu Elmdale w Kansas. Silny wiatr przewrócił tam półciężarówkę. Do podobnej sytuacji doszło w pobliżu Colby. Silne burze występowały także w Iowa. Na autostradzie międzystanowej 29 w pobliżu McPaul odnotowano grad wielkości piłki tenisowej. Co ciekawe, liczba wstępnych raportów o tornadach do marca w USA przekroczyła 400, co jest nowym rekordem w pierwszych trzech miesiącach danego roku od początku wszystkich raportów w historii obserwacji.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!