| |
Zagrożenie!
Uderzyła gigantyczna śnieżyca. Spadło 180 cm śniegu i kopano tunele. Front szkwałowy ma 500 km długości

Uderzyła gigantyczna śnieżyca. Spadło 180 cm śniegu i kopano tunele. Front szkwałowy ma 500 km długości

Potężne uderzenie zimy ze śnieżycami dotarło do południowej prowincji Ontario w Kanadzie i miejscami do północno zachodnich dzielnic stanu Nowy Jork w USA. Śnieżny front szkwałowy będący efektem jeziora rozciąga się na długości 500 km. W wielu miejscach spadło ponad 50-180 cm śniegu. Lokalnie wyjście z domu jest niemożliwe i mieszkańcy muszą kopać tunele. Miejscami padły rekordy dobowego przyrostu pokrywy śnieżnej. Ogłoszono stan wyjątkowy. Lokalnie możliwe burze śnieżne. Śnieżycom towarzyszą silne porywy wiatru powodujące zawieje i zamiecie śnieżne. Widzialność jest bardzo słaba.

Jęzor arktycznego powietrza wywołał efekt jeziora i spowodował gigantyczne śnieżyce między Ontario w Kanadzie i stanem Nowy Jork w USA. Prognozowana temperatura powietrza na wysokości 1,5 km, 20 listopada 2022

Potężne śnieżyce w Ontario w Kanadzie i stanie Nowy Jork w USA, spadło ponad 100-130 cm śniegu, prognoza opadów 19-20 listopada 2022

Szczególnie trudna sytuacja panuje w hrabstwa Erie, gdzie znajduje się Buffalo. W tym rejonie pokrywa śnieżna miejscami przekracza 100-180 cm śniegu. Miejscami notowano przyrost pokrywy śnieżnej w tempie 7-8 cm na godzinę. Wiatr nawiewa śnieg i lokalnie zaspy są znacznie większe. Intensywne opady śniegu uszkadzają infrastrukturę i paraliżują życie setki tysiącom ludzi.

Prognozowany zasięg opadów śniegu między południowo wschodnią Kanadą i północno wschodnią częścią USA, do godziny 10:00, 20 listopada 2022

Potężne śnieżyce w stanie Nowy Jork i Ontario w Kanadzie, najnowsza prognoza opadów śniegu 20 listopada 2022

Szkwały śnieżne są efektem jeziora, gdyż nad ten obszar napłynęło bardzo zimne powietrze arktyczne. Przepływając nad jeszcze dość ciepłymi jeziorami na pograniczu USA i Kanady pojawił się spory pionowy kontrast temperatury w dolnej troposferze i doszło do powstania chmur kłębiastych. Rozciągają się one na setki kilometrów, ale na wąskim obszarze. Z tego powodu występują znaczne różnice w warunkach pogodowych, bo na obszarze o szerokości zaledwie kilku lub kilkunastu km mamy zarówno słoneczne regiony, jak również z potężnymi śnieżycami. 

Prognozowana pokrywa śnieżna na pograniczu USA i Kanady, do 20 listopada 2022. Pokrywa podana w calach, 1 cal wynosi 2,54 cm

Potężne śnieżyce w USA i Kanadzie, prognoza pokrywy śnieżnej do 20 listopada 2022

Śnieżycom towarzyszą silne porywy wiatru powodujące zawieje i zamieci śnieżne. Wiatr tworzy lokalnie wysokie zaspy i pokrywa śnieżna jest miejscami znacznie wyższa niż wynika z prognoz pokrywy śnieżnej.

Prognozowane porywy wiatru na obszarach USA i Kanady narażonych na przechodzenie śnieżnego frontu, 20 listopada 2022 do godziny 19:00 (czasu polskiego)

Śnieżny front w USA w stanie Nowy Jork, olbrzymie śnieżyce w Kanadzie, mapa wiatru 20 listopada 2022

Sytuacja miejscami jest dramatyczna. Przykładem jest Hamburg w stanie Nowy Jork. Zmierzono tutaj 127 cm śniegu, ale jak relacjonował Reed Timmer, miejscami jest dużo więcej śniegu, ale nie mógł się przebić wystarczająco daleko, aby dotrzeć do tych miejsc.

Wstępne informacje wskazują na największą i rekordową śnieżyce na południu Buffalo w stanie Nowy Jork. Mieszkańcy musieli tutaj kopać tunele, aby móc się przemieszczać. Lokalni metrolodzy mówią o pokrywie śnieżnej sięgającej 180 cm.

Wykopany tunel w śniegu na południu Buffalo w USA, 18 listopada 2022

Śnieżyce miejscami na wskazanym obszarze Kanady i USA z tej fali opadów utrzymają się do niedzieli 20.11, ale już teraz zanotowano nowe dobowe rekordy przyrostu pokrywy śnieżnej. Nigdy w historii stanu Nowy Jork nie spadło 66 cali śniegu, czyli 167,6 cm  w ciągu 24 godzin aż do wczoraj 18.11.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!